Ankara’da Toplu Taşımalara Maskesi Binilemeyecek

Ankara’da Toplu Taşımalara Maskesi Binilemeyecek

Ankara İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan 12 Nisan tarihli karar ile Ankara’daki toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunlu hale getirildi.

Özel Araçlarda da Uygulanacak

İstanbul’da uygulamaya konulan toplu taşımada maske kullanımı zorunluluğu şimdi de Ankara’da uygulanacak. 12 Nisan tarihli karara göre toplu taşımalara maske olmadan binilmeyecek. Sadece toplu taşıma araçlarında değil aynı zamanda şahsi araçlarda da eğer birden fazla kişi bulunuyorsa maske kullanımı zorunlu tutulacak. 

Getirilen maske zorunluluğu bu gece yarısından itibaren uygulanmaya başlayacak. Ayrıca toplu taşıma araçlarının yolcu kapasitesinin yarısı kadar yolcu alabilmesi mümkün olacak. Böylelikle yolcuların aralarındaki mesafeyi ayarlamalarına imkan sunulacak. Ayrıca toplu taşıma araçlarında dezenfektanlar bulunacak. 

Alınan karara göre sokaklarda atık toplayıcılığı yapmak da bir süreliğine yasaklandı. Zira atık toplayıcılarının pek çok ortam ile temas etmesi taşıyıcılık riskinin artmasına neden oluyor. Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında toplanan kurulda alınan bir diğer karar da hayatını tek başına idame ettiremeyecek durumda olan engellileri ilgilendiriyor. Zira alınan karara göre bu durumda olan ve sokağa çıkma yasağına takılan engellilerin gerekli tedbirleri almak şartıyla sokağa çıkmalarına müsaade edilecek. Fakat gereken tedbirlerin alınmaması durumunda cezai işlem uygulanacağını da ifade etmek gerekir. Alınan bu kapsamlı tedbirlerin karşılığını vermesi ve biran önce salgının kontrol altına alınması herkesin ortak temennileri arasında yer alıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.