AÖL Sınav Tarihleri Açıklandı

AÖL Sınav Tarihleri Açıklandı

Lise eğitimini açık öğretim liseleri üzerinden tamamlayanlar için birinci dönem sınavları 7-8 Aralık 2019 tarihlerinde yapılacak.

Sınavlar Başlıyor

Çeşitli sebeplerle lise eğitimine örgün olarak devam edemeyenler açık öğretim liseleri üzerinden eğitimlerini tamamlıyor. İşte bu kişiler okula gitmiyor ancak sınavlara girip başarılı olarak kredilerini tamamlamayarak lise mezunu olabilecekler. AÖL sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. MEB bu döneme ilişkin sınav takvimini açıkladı.

AÖL 2019-2020 eğitim öğretim dönemi, 1. dönem sonu sınavları 07- 08 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu sınavlara girecek kişiler için sınav giriş yerleri 4 Aralık tarihinde internet üzerinden erişime açılacaktır.

Öğrenciler lisede seçtikleri alanlardan ilgili derslerin sınavına gireceklerdir. Meslek lisesi ya da imam hatip lisesi gibi lise türlerinde okuyan öğrenciler hem meslek derslerinden hem de fen bilimleri derslerinden sınava gireceklerdir. Mezun olmak için toplamaları gereken kredi hem genel derslerden hem de meslek derslerinden ayrı ayrı tamamlanmalıdır.

AÖL öğrencileri girdikleri sınavlarda başarılı olarak gereken krediyi tamamlamalıdır. Böylece mezun olmaya hak kazanacaklardır. Mezun olan kişiler son sınav tarihinden 2-3 ay sonrasında diplomalarını alabilecektir. Diplomalar her ildeki Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri tarafından verilecektir.

Açık öğretim liselerinden alınan diplomalar örgün eğitim veren liselerden alınan diplomalarla aynı özelliklere sahiptir. Üniversite sınavına girerek eğitimlerine yeniden örgün olarak devam etme şansları mevcuttur.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.