Arabuluculuk Sınav Sonuçları Açıklandı! Nasıl İtiraz Edilir?

Arabuluculuk Sınav Sonuçları Açıklandı! Nasıl İtiraz Edilir?

Arabulucu avukat olmak isteyenlerin girdiği arabuluculuk sınav sonuçları dün itibariyle açıklandı.

Sonuçlar Nasıl Öğrenilir?

Arabuluculuk sınav sonuçları Adalet Bakanlığı sitesinde ilan edildi. Adaylar TC ile sonuçları öğrendiler. 5 bin arabulucunun alınacağı sınava binlerce aday katıldı. 5 yıllık deneyime sahip olanların katıldığı sınavda ilk 5 bine girenler arabulucu olmaya hak kazandı. Buna göre sınavda en düşük 91 puan ve üzerinde puan alan adaylar arabulucu oldu. Bu kişilere tebliğ yapılmayacaktır, ilan yeterlidir. 

Arabulucu avukatlar arabuluculuk kanuna göre görev yapacaklardır. Yargıya başvurmadan önce arabulucuya gönderilmesi gereken davalarda arabulucu avukatlar görev yapacaktır. 

İtiraz Usulü

Sınav sonucuna bakıp sonuçtan memnun kalmayanlar ise itiraz yolunu kullanabilecektir. Sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren 7 gün içinde başvuru yapılmalıdır. Sonuçlar 9 Aralık’ta ilan edilmiştir. Başvurular 10 Aralık’ta alınmaya başladı ve 17 Aralık başvuruların son günüdür. 

Başvurular Daire Başkanlığına yazılı olarak yapılacaktır. İnceleme masrafları için adayların Üniversite’nin Gazi Şubesi Halk Bankası’na açılacak TR 800001200129400004000229 numaralı hesaba 40 TL ödeme yapmaları gerekir. Ödemeye ilişkin dekont da dilekçeye eklenmelidir. İtiraz dilekçesinde adayın adı, soyadı, imzası, T.C. Kimlik Numarası, adresi ve itiraza ilişkin talepleri yer almalıdır. Aksi takdirde başvuru kabul edilmeyecektir.

İtirazlar Daire Başkanlığı tarafından Üniversiteye 7 gün içinde bildirilir. Sonuçlar adaylara da 7 gün içinde bildirilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.