Arabuluculuk Sınavı Gerçekleştirildi

Arabuluculuk Sınavı Gerçekleştirildi
Arabuluculuk Sınavı Gerçekleştirildi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uyuşmazlıklar Mahkemeye Kalmayacak

Hukuk sistemimizde çok sayıda davanın birikmesi adaletin yavaşlamasına neden olmaktadır. İşte bu sorunun üstesinden gelmek için arabuluculuk sistemi geliştirildi. Bu kapsamda hukukçular arasından seçim yapılacak ve sadece belirli kişilerin arabuluculuk yapmasına müsaade edilecek. Bu kapsamda 24 Kasım Pazar günü sınav saat 14.00’da gerçekleştirildi. Bu sınav sonucunda ilk 5 bine giren adaylar arabulucu olmaya hak kazanacaktır.

Arabuluculuk sisteminin başarılı bir şekilde uygulanması halinde oldukça hızlı bir adalet sistemi hayata geçirilmiş olacaktır. Bu durum yargının daha önemli konulara eğilmesine katkı sunacağı gibi masrafların da azalmasını sağlayacaktır. Zira uzun süren yargılamalar beraberinde çok büyük masrafları da getirmektedir. 

Arabuluculuk sisteminin en önemli faydalarından birisi de insanlardaki adalet duygusunun gelişmesini sağlayacak olmasıdır. Böylelikle insanlar adaletin tecelli ettiğine inanacak ve haklarını alabilecektir. 

Sistemin başarılı bir şekilde yürüyebilmesi için avukatların da bu konuda özverili ve bilgili olmaları gerekiyor. Zira çoğu zaman taraflar masaya dahi oturmadan süreç tamamlanmaktadır.

Ancak istatistikler göstermektedir ki masaya oturulduğu zaman büyük oranda uzlaşı sağlanmaktadır. Dolayısıyla avukatların sadece maddi kazanç olarak görmemeleri ve uzlaşmayı temel amaç olarak görmeleri gereklidir. Bu konudaki istatistikler de Adalet Bakanlığı tarafından takip edilecektir. Amacına ulaşması halinde elde edilecek kazanımlar gelecek açısından oldukça umut verici olacaktır.

Arabuluculuk Sınavı Gerçekleştirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın