Türkiye Obezitede Avrupa Şampiyonu

Türkiye Obezitede Avrupa Şampiyonu
Türkiye Obezitede Avrupa Şampiyonu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Obezite Kongresi Düzenlendi

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) ile Türk Diyabet ve Obezite Vakfı ortaklığı ile Ulusal Obezite Kongresi düzenlendi. Bu sene onuncusu yapılan kongre 20-23 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşti. Kongrenin gündemi tabi ki Türk insanı ve obezite idi.

Kongre Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya, Türkiye’nin Avrupa’da obezitede ilk sırada yer aldığını açıkladı. Erişkin nüfusun yüzde 20’si obez iken, yüzde 65’i ise aşırı kilolu. Bu oranlar çocuklarda da giderek artıyor. Kadınlarda obezite görülme riski erkeklere oranla iki kat daha fazla. 

Kongrede obezite ile savaş konuşuldu. Nasıl mücadele edileceğine ilişkin fikirler yürütüldü. Aynı zamanda obeziteye eşlik eden hastalıkların üzerinde de duruldu. 

Obezite Diğer Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 650 milyon obez varken, Türkiyede 20 milyon obez bulunuyor. Yani ülkemizdeki her 3 kişiden biri aslında obez. Bunun sebebi ise yanlış beslenme ve hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesidir. Özellikle saatlerce bilgisayar ya da TV başından kalkmayan bireylerde obez giderek artıyor. Beslenme alınan enerji hareketsizlikten ötürü yakılamıyor ve depolanıyor. Bilgisayar bağımlılığı hızla artan yeni nesilde obezite de artarak çoğalıyor. Daha da kötüsü ise toplumdaki obez olan kişiler obez olduklarının farkında bile değil ve çözüm üretmiyor.

Türkiye Obezitede Avrupa Şampiyonu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın