Aralıklı Açlık Diyeti Ömrü Uzatıyor

Aralıklı Açlık Diyeti Ömrü Uzatıyor

ABD’de yapılan araştırmaya göre günde 6-8 saat yemek yiyip 16-18 saat aç kalınarak yapılan aralıklı açlık diyeti sağlık için oldukça faydalıdır.

Açlık Diyeti Sağlığa Faydalı

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bir araştırma bir süre aç kalmanın sağlık için faydalı olduğunu kanıtladı. 2017’de yapılan araştırmada katılımcıların 6-8 saat yemek yiyip, 16-18 saat aç kalmaları istenmiştir. Katılımcıların yüzde 40’ı deney sırasında diyeti bozmuştur.

Bu şekilde aralıklı açlık diyeti yapılmıştır. Araştırma sonuçları aralıklı açlık diyetinin sağlık için faydalı olduğunu göstermiştir. Obezite, kanser ve kalp hastalıkları daha az görülüyor. Ayrıca tansiyonun düşmesine de fayda gösteriyor.

Araştırma ekibinin lideri Johns Hopkins Üniversitesi profesörlerinden Mark Mattson, araştırma sonuçlarını açıkladı. Açlık diyeti iki şekilde yapılabilir. İlki zaman sınırlı olandır. İkincisi ise haftanın 5 günü 500 kalori alınarak ve 2 günü ise sınırsız beslenilen diyettir. Bu diyet ise 5 gün aç kalma diyeti olarak adlandırılır.

Açlık ve yemek yeme arasında yapılan geçişler bir tür metabolizma anahtarı olarak işlev görür. Bu durum hücre sağlığını geliştirir. Açlık diyetine uyanlarda uzun vadede iyileşme görülmüştür. Ancak bu durumun kilo vermekle ilgisi olup olmadığı henüz bilinmiyor. Araştırma ile kısa vadede görülen iyileşmeler belirlenmiştir. Uzun vadedeki sonuçları ise henüz bilinmiyor. Aralıklı açlık diyetinin uzun vadede uygulanması zor olduğundan sonuçlara ulaşmak da bir hayli zaman alacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.