Araştırma Görevlisi Olmak İçin 35 Yaş Şartı Yeniden Geliyor

Araştırma Görevlisi Olmak İçin 35 Yaş Şartı Yeniden Geliyor

Araştırma görevlisi olabilmek için 35 yaşını doldurmamış olmak şartının kaldırılmasına karşın YÖK’ün çalışmalara başladığı öğrenildi.

Yeni Formül Aranıyor

Danıştay tarafından iptal edilen düzenleme öncesinde araştırma görevlisi olabilmek için 35 yaşını doldurmamış olmak gerekiyordu. Ancak Danıştay’ın kararı sonrasında bu şart ortadan kalkmış oldu. Fakat YÖK bu durumdan rahatsız olduğunu dile getiriyor. Zira 50-55 yaşına gelmiş olan araştırma görevlilerinin yeterince katkı sunamayacağı düşünülüyor. Bunun için yeniden bir yaş düzenlemesinin getirilmesi planlanıyor.

35 yaş şartı nedeniyle alanında deneyim sahibi olan kimselerin akademik çalışma yapmasının da önü kapanmış oluyor. Zira hem geçimini sağlamak hem de akademik çalışma yapmak hiç de kolay değildir. Bu nedenle araştırma görevlisi kadrosu tahsis edilerek bilimin ilerletilmesi amaçlanmaktadır. 35 yaşını doldurmuş ama bilime sunacağı katkısı bulunanları sisteme dahil edebilmek için bir ara formül bulunması gereklidir. Bu sayede oldukça önemli kazanımlar da sağlanabilir.

Ayrıca araştırma görevlilerinin kadrolarının geçici olması da mevcut sorunlardan birisidir. Kendisini yeteri kadar geliştirmiş bir araştırma görevlisinin akademide kadro alabilmesi kesin değildir. Bu da kadro güvencesini ortadan kaldırmakta ve ciddi sorunlara neden olmaktadır. İşte bu tür sorunları ortadan kaldırmak bilim dünyasının daha ileriye gitmesine katkı sunacaktır. Geçim derdine düşen bir bilim insanının ortaya saygıdeğer bir ürün çıkarması da hayli zordur.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.