YÖK, YKS Kontenjanları İçin Toplandı

YÖK, YKS Kontenjanları İçin Toplandı
YÖK, YKS Kontenjanları İçin Toplandı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rasyonel Kontenjanlar Sağlanmalı

2019 YKS sınavı ile üniversitelere yerleştirmeler yapılmıştı. Bu yerleştirmelerde kontenjanların yüksek oranda dolduğu görüldü. İşte bu konuda kurul üyelerine bilgilendirme yapıldı. Sonrasında ise önümüzdeki YKS sınavları için kontenjan planlaması yapıldı. İhtiyaçlar belirlenerek yeni dönemde açılması gereken kontenjanlar belirlendi. Ayrıca yeni açılacak olan programlar ve bu programlarda aranan asgari koşullar belirlendi. Yükseköğretim kurumlarının kontenjanlarının rasyonel olması için çalışmalar yapılacaktır.

Kontenjanlar Yeniden Belirlenecek

Her sene YKS kontenjanları yeniden belirlenmektedir. Ancak kontenjanlarda köklü değişiklikler yapılmayarak, ufak değişiklikler ile yetinilmektedir. Bu durumda ise üniversite mezunu işsiz sayısı giderek artmaktadır. Kontenjanlar belirlenirken iş imkanları da düşünülerek belirleme yapılmalıdır. İstihdam oranı az olan bölümlerde kontenjan azaltılırken, nitelikli eleman ihtiyacı fazla olan bölümlerde kontenjanlar arttırılmalıdır. Böylece üniversite mezunu işsiz sorunu olmayacaktır. kontenjanlar belirlenirken rasyonel veriler baz alınmalıdır. 

Kontenjanlar belirlenirken değerlendirilmesi gereken diğer bir husus ise yeni açılan bölümlerdir. Değişen dünyada ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar, yeni meslekler de doğurmaktadır. İşte bu mesleklere kaynak oluşturmak için yeni yükseköğretim kurumlarına yeni programlar eklenmektedir. Yeni programların açılması, kontenjanların belirlenmesi gibi konular da YÖK tarafından güncel bir şekilde takip edilmelidir. YÖK’ün yaptığı toplantılar bu anlamda önem taşımaktadır. 2020 YKS yapılmadan kontenjanlar da yeniden belirlenecektir.

YÖK, YKS Kontenjanları İçin Toplandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın