Aşı Reddi Çocuklarda Korona Virüs Riskini Arttırıyor

Aşı Reddi Çocuklarda Korona Virüs Riskini Arttırıyor

Prof. Dr. Ceyhan pnömokok aşısının covid 19 geçiren hastaların durumunun ağırlaşmasını önlediğini açıkladı.

Aşı Reddi Çocukları Riske Atıyor

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceylan, çocuklarda kovid 19 için açıklamalarda bulundu. Ülkemizde çocukluk döneminde 13 hastalığa karşı aşı yapıldığını belirtti. Eğer bu aşılar yapılmazsa söz konusu hastalıklar ilerde potansiyel bir salgın doğuracaktır.

Aileler çocuklarına zararı olacağı endişesi ile aşı yaptırmaktan çekinebiliyor. Ancak şu ana kadar aşıların hiçbir yan etkisi görülmedi. İnsanlar ölmüyor ya da sakat kalmıyor. Aksine salgın hastalıklardan korunmakta ve sağlıkları korunmaktadır. Üstelik tüm bu hizmetler devlet tarafından ücretsiz olarak toplumun her kesimine sunuluyor.

Aşı, Covid 19’u Hafif GeçirtiyorProf. Dr. Ceyhan, kovid 19, grip ve pnömokok arasında ciddi bir benzerlik olduğunu belirtti. Risk grupları da aynıdır. İlk kovid 19 vakalarında korona virüsü ile influenzanın birlikte yaşanması nedeniyle can kayıpları çok oldu. Bu nedenle risk grubunda olanlar grip aşısı da yaptırmalıdır. Böylece hastalıklar üst üste gelmeyecektir. Pnömokok bakterisi zatürreden korumaktadır. Bu sayede virüs kapan hastaların çok daha hafif geçirilmesi sağlanmaktadır. 

Kovid 19 tedavisinde ya da korunmasında verem aşısı da etkilidir. Bağışıklığı aktide ettiği için kanserin bile iyileşmesini sağlar. Bu özelliği ile korona virüsünde de kullanılması gündemdedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.