Askeri Alımların İlki 2020 MSÜ Başvuruları Başladı!

Askeri Alımların İlki 2020 MSÜ Başvuruları Başladı!

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) tarafından yayınlanan ilan ile 2020 için başvurular alınmaya başlandı.

MSÜ Sınavı

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) öğrencisi olmak isteyenler için ÖSYM üzerinden sınav başvuruları alınmaya başlandı. Başvurular 7 Ocak yani bugün itibariyle başladı ve 1 ay süreyle devam edecektir. Son başvuru tarihi 10 Şubat olarak belirlenmiştir. Adaylar bu tarihler arasında ÖSYM AİS sistemi üzerinden başvurularını yapacaktır. Başvuru yapıldıktan sonra sınav ücreti olan 100 lira banka kanalıyla ödenecektir. Başvuru süresi içinde sınav ücreti ödemelerinin de yapılması gerekir. 

Başvuru yapan öğrenciler Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) öğrencisi olabilmek için yazılı sınava girecektir. MSÜ tarafından Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yapılacaktır. Sınav tarihi 29 Mart 2020 Pazar günü olarak belirlenmiştir. Adaylar bu tarihe kadar sınava hazırlanmalıdır. Sınav sonuçlarının açıklanması ile MSÜ’ye alınan adaylar da belli olacaktır. 

Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci yetiştiren yükseköğretim kurumudur. Bu nedenle lise mezunu olan adaylardan öğrenci almaktadır. MSÜ açılmadan önce askeri öğrenciler Kara Harp Okullarından yetişiyordu. Askeri lise öğrencileri direkt olarak kara harp okuluna giderken, lise mezunları için de kontenjan ayrılıyordu. Ancak bu sistem 2016 yılında kaldırıldı ve Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. MSÜ’ye alınan öğrenciler sadece lise mezunlarından seçilmektedir. İşte yapılacak olan bu sınav asker olmak isteyen öğrenciler için büyük önem arz ediyor.

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı Başvuru Kılavuzu sona erdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.