İnternetten İşlenen Suçlarda Wi-Fi Şifresini Paylaşanlar da Suçlu

İnternetten İşlenen Suçlarda Wi-Fi Şifresini Paylaşanlar da Suçlu
İnternetten İşlenen Suçlarda Wi-Fi Şifresini Paylaşanlar da Suçlu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Suç İşlenirse Abone de Sorumlu

Ev ve işyerlerinde kullanılan kablosuz internetler için her kullanıcının bir aboneliği bulunmaktadır. Bu ağa çok sayıda bilgisayar, tablet ve telefonun bağlanması mümkündür. hatta bazen komşu ya da arkadaşlar internet ağını birlikte de kullanabilmektedir. İşte bu durum gün geçtikçe sorunlu bir hal almaya başladı. Çünkü kablosuz ağdan bağlanan kişiler, sanal ortamda suç işleyebiliyor.

Mahkemeye taşınan bir olayda sanık, sosyal medya üzerinden hakarette bulunmuştur. Hakarete uğraya kişi hem sosyal medya hesabının sahibinden hem de kablosuz internet abonesinden şikayetçi olmuştur. Yerel mahkeme yaptığı yargılama sonucunda sadece hakaret eden kişiye ceza vermiş ve internet hattı sahibinin sorumluluğu olmadığına karar vermiştir. Ancak temyiz edilen davada Yargıtay bozma kararı vermiştir. Kablosuz ağının şifresini paylaşan kişinin de sorumlu olduğuna hükmetmiştir. Hat sahibinin de manevi tazminat ödenmesine karar verilmiştir.

Yargıtay tarafından verilen bu karar bir ilktir. Bundan sonra internet abonesi olanlar şifrelerini kimseyle paylaşmamalıdır. Paylaşırken de sadece güvendikleri kişilerle paylaşmaları gerekir. Çünkü internet abonelerine ait IP numaraları bir nevi TC kimlik numarası gibidir. Bu numara ile işlenen suçlarda yapılan araştırma internet sahibine götürecektir. Dolayısıyla herkes internet kullanırken sadece kefil olabilecek kadar güvendikleri kişilerle paylaşmalıdır.

İnternetten İşlenen Suçlarda Wi-Fi Şifresini Paylaşanlar da Suçlu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın