AYM Sözlü Sınav İle Sözleşmeli Sağlık Personeli Alımı Kararı

AYM Sözlü Sınav İle Sözleşmeli Sağlık Personeli Alımı Kararı

Ana Muhalefet partisi tarafından 2016 yılında yapılan Sağlık Bakanlığı Teşkilat Kanunu değişikliğini AYM’ye taşımıştı ve beklenen karar çıktı.

Anayasaya Aykırı Değil Ama…

Sağlık Bakanlığı Teşkilat Kanunu’nda 2016 yılında yapılan değişiklik ile sözleşmeli personel alımında sözlü sınav yapılması uygulamasına geçilmişti. Her ne kadar şimdiye kadar Sağlık Bakanlığı bu uygulamayı hayata geçirmemiş olsa da ana muhalefet partisi konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Sözlü sınav ile sözleşmeli personel alınmasının Anayasa’ya aykırı olduğu iddia edildi.

Anayasa mahkemesi ise yaptığı incelemeler neticesinde sözleşmeli personellerin sözlü sınav ile alınmasının Anayasa’ya aykırı olmadığına karar verdi. Ancak sözlü sınava ilişkin usul ve esasların Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenmesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade etti. Bunun yerine Anayasa’ya göre usul ve esasların belirlenmesi gerekmektedir.

9 Ay Sonra Uygulanacak

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bu karar son derece önemlidir. Kamuya yapılan sözleşmeli personel alımlarında liyakate dikkat edilmesi açısından önem arz eden bu karar 9 ay sonra uygulanacak. Bu süreye kadar yapılacak personel alımlarında eski usul devam edecektir. Ancak Sağlık Bakanlığı bu yöntemi bugüne kadar uygulamadığı için bundan sonra da uygulamayacağı düşünülmektedir. Bundan sonraki yapılacak alımlarda Anayasa’ya uygun bir şekilde alım yapılıp yapılmadığı yargı makamları tarafından denetlenecektir. Böylelikle alım süreci liyakate daha uygun bir şekilde işleyecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.