B12 Eksikliği Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

B12 Eksikliği Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
B12 Eksikliği Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayvansal Besinler Tüketilmelidir

B12 vitamini bitkisel besinlerde bulunmayan, hayvansal gıdalardan alınan bir vitamindir. Bu vitamin vücutta kan üretimini sağlar ve sinir sistemini korur. B12 vitamini vücut tarafından üretiliyor olsa da yeterli gelmez ve dışarıdan alınmalıdır. Yeteri kadar B12 alınmazsa vücutta kan hücreleri üretilemeyecektir. Bu da kansızlığın yanı sıra sinir sisteminde aksaklıklara da sebep olur.

Halsizlik, soluk cilt, el ve ayaklarda uyuşma karıncalanma, unutkanlık gibi belirtiler B12 eksikliğini göstermektedir. Bu sorunlar varsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Tedavinin yanı sıra B12 açısından zengin besinler de tüketmek gerekir.

B12 açısından en yüksek besinler et ürünleridir. Günde 1 köfte büyüklüğünde kırmızı et tüketmek vitaminin tüketilmesi yeterlidir. Özellikle kadınlarda B12 eksikliği sık görüldüğü için kadınlar daha fazla tüketmelidir. Et tüketmeyen vejetaryenlerde B12 eksikliği mutlaka görülecektir. Bu yüzden doktora başvurarak özel bir diyet uygulamaları yerinde olacaktır.

Hamilelik döneminde B12 eksikliği fetüsün sağlıklı gelişmesine engel olabilir. Düşükler, fetal anomaliler olmaması için bu değerlere baktırmak şarttır. Özellikle dar gelirli ailelerde düşük et tüketiminden ötürü vitamin eksikliği görülmektedir. Bu durumlarda takviye ilaç kullanmak gerekebilir. Her hamile, hamileliğini öğrenir öğrenmez bu değerlere baktırmalıdır. Vejetaryen anneler hamilelik boyunca özel diyetlere uymalıdır.

B12 Eksikliği Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın