Babadaki Prostat Kanseri, Kızında Kanser Riskini Arttırıyor

Babadaki Prostat Kanseri, Kızında Kanser Riskini Arttırıyor
Babadaki Prostat Kanseri, Kızında Kanser Riskini Arttırıyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Babadan Da Kanser Geçebilir

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Ayşegül Kuşkucu tarafından kansere ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada tüm kanserlerin genetik olduğu belirtildi. Sağlıklı doğan bireylerde sonradan gen bozulması ile kanser görülüyor. Bu gen değişimi sonraki kuşaklara da aktarılıyor. Toplumda sıklıkla görülen kanserlerin çoğu kalıtsaldır. Her 8 kadından biri meme kanseri adayıdır. Ailede kanser öyküsü varsa kanser olmak da kolaylaşıyor.

Yumurtalık, meme ve rahim kanserlerinin anneden kıza genetik olarak aktarıldığı daha önce yapılan çalışmalar ile biliniyordu. Ancak babanın öyküsü geri plana atılıyordu. Kanser vakalarında hem anne hem de babanın yani iki tarafın öyküsü alınmalıdır. Özellikle meme ve yumurtalık kanserleri aileden geçiş gösterir. Kişilerin baba, dede, amca, erkek kardeş gibi yakınlarında prostat kanseri olması meme ve yumurtalık kanseri riskini arttıracaktır. 

Genler sadece anneden değil, babadan da geçtiği için genlerdeki mutasyon da baba tarafından gelebilecektir. Bu yüzden kalıtsal kanser tehlikesi varsa her iki tarafın da öyküsü alınmalıdır.

Eğer ailede erken yaşta kanser tanısı konulan vakalar varsa kanser tehlikesi de artacaktır. 40 yaşından  önce konulan kanser teşhisi gelecek nesillerde kanser riskini arttıracaktır.

Babadaki Prostat Kanseri, Kızında Kanser Riskini Arttırıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın