Engelli Emekliliğinde 7 Yıl Kuralı Uygulanır mı

Engelli Emekliliğinde 7 Yıl Kuralı Uygulanır mı

2008 yılının Ekim ayından önce sigortalı olarak çalışan işçilerin emekliliğinde son 7 yıl kuralına bakılırken engellilerde bu uygulanmamaktadır.

Genel Çalışma Süresine Bakılır

Emeklilik hesaplamasında kritik tarihlerden birisi de 2008 yılıdır. Zira 2008 yılında yapılan kanun değişikliği ile birlikte emeklilik hesaplamasında son 7 yıla değil tüm çalışma hayatına bakılacağı ifade edilmiştir. Engellilerde ise bu durum tamamen farklı bir şekilde işlemektedir. Engelli emekliliği için memurken dilekçe vermek gerekmektedir.

Bu durumda memurken dilekçe verildiği için engelli personel memur olarak emekli olacaktır. Sıradan bir personel emekli olmak isteseydi 2008 yılı dikkate alınarak emeklilik hesaplaması yapılacaktı. Bu durumda 2008 yılı sonrası işe başlayanlar için çalışma hayatının tamamına önce başlayanlar için ise son 7 yıla bakılacaktır.

Engellilerin emekliliğinde bazı hususlarda kolaylıklar sağlanmaktadır. İşte engelli memurların emekliliğinde de böylesi bir kolaylık söz konusudur. Ayrıca memur olmayan engelliler için de emeklilik prim gün ve sayısında birtakım kolaylıklar sağlanmaktadır. Ayrıca vergi indirimi gibi bir durumun da söz konusu olduğunu ifade etmek gerekir. Bu indirim sayesinde engelli çalışanlar vergi ödemekten muaf tutulmaktadır.

İşte bu gibi ayrıcalıklarla engellilerin hayatlarının kolaylaştırılması amaçlanmaktadır. Böylelikle dezavantajlı durumlarda olan engellilerin bir nebze avantaj elde etmeleri mümkün olmaktadır. Ancak engelliler arasında da engel seviyesine göre bir değişiklik söz konusudur.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.