Bakan Albayrak Enflasyon ve İşsizlik Rakamlarını Açıkladı

Bakan Albayrak Enflasyon ve İşsizlik Rakamlarını Açıkladı
Bakan Albayrak Enflasyon ve İşsizlik Rakamlarını Açıkladı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyon ve İşsizlik

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçesi Bakan Berat Albayrak tarafından açıklandı. Yaptığı sunumda temel olarak 2020 yılında mali disipline devam edileceği, sürekli ve kalıcı gelir kaynakları oluşturulacağı belirtildi. Bu amaçla yapılan değişikliklerin hayata geçirileceğini belirtti. 2020 ve sonrasına ilişkin bakanlığın vaatlerini açıkladı.

2019 yılının işsizlik oranının yüzde 12,9 ile kapatılması bekleniyor. 2020 yılında ise işsizliğin yüzde 11,8 olması tahmin ediliyor. Enflasyon oranı ise 2020 yılında yüzde 8,5’e çekilecek ve 2021’de ise yüzde 6’ya düşecek. Enflasyonu yüzde 5’in altına düşürme hedefine ise 2022 yılında ulaşılması hedefleniyor. 

Tasarruf Tedbirleri

•    Bakanlıkça alınan tasarruf tedbirlerinden biri de serbest meslek makbuzu kesilmemesi olacak. Bundan sonra e serbest meslek makbuzu kullanımı ile matbaadan makbuz basılmayacak. Bu uygulamadan 100 milyon lira tasarruf edilmesi bekleniyor. 
•    Sebze ve meyve hallerindeki fiyatlar anlık olarak hal kayıt sistemine aktarılacak ve anlık olarak fiyat değişimleri izlenebilecek. 
•    Girişimciler için oluşturulan fonlara önümüzdeki 5 yıl içinde 2 milyar lira kaynak aktarılması hedefleniyor. 
•    Hazine destekli kredi garanti uygulaması için ayrılan bütçeler arttırıldı. Kefalet için 320 milyar lira ve kredi için 367 milyar lira kaynak ayrılacak.

Bakan Albayrak Enflasyon ve İşsizlik Rakamlarını Açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın