Kalojen Nedir? Vücut İçin Neden Bu Kadar Önemli?

Kalojen Nedir? Vücut İçin Neden Bu Kadar Önemli?
Kalojen Nedir? Vücut İçin Neden Bu Kadar Önemli?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıklı Bir Vücut İçin Kalojen

Kalojen denilince akla ilk olarak cilt sağlığı gelmektedir. Ancak Kalojen eksik olduğu zaman tüm vücut etkilenir. En önemli etkileri ciltte görüldüğü için cilt sağlığı ile bağdaşmaktadır. Kalojen eksikliği olduğu zaman cilt sarkmaları, kırışıklıklar, tırnak kırıkları gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Eklemler, kıkırdak ve tendonlar, dişler, tırnaklar gibi pek çok dokuda hasara sebep olmaktadır. 

Yeterli kalojen alındığı zaman ciltte ışıltı, esneklik, saçların güçlenmesi, diş ve tırnakların sağlamlaşması gibi pek çok faydası bulunuyor. Kan dolaşımının hızlanması, eklem sağlığının korunması ve hasarları onarmak gibi faydaları da vardır. 

Bu kadar faydalı olan kalojen nedir diye düşünenler için bir protein çeşidi olduğu söylenebilir. Vücutta en çok bulunan bu protein, tüm dokulara canlılık katar. Vücut tarafından kalojen üretilmektedir ancak 25 yaş sonrasında kalojen üretimi yavaşlıyor. 35’ten sonra çok daha az kalojen üretiliyor. Bu yüzden yaş ilerledikçe dışarıdan alınan kalojen miktarı arttırılmalıdır. 

Kalojen içeren gıdalar denilince akla protein gelmelidir çünkü kalojen bir proteindir. Kemik suyu, yumurta beyazı, jelatin, koyu yapraklı sebzeler, turunçgiller, kırmızı ve mor meyveler, sarımsak ve balık gibi besinler tüketilmelidir. Bu besinler rutin beslenme düzenine yerleştirilmeli ve düzenli olarak tüketilmelidir.

Kalojen Nedir? Vücut İçin Neden Bu Kadar Önemli?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın