Bakan Selçuk’tan Önemli Meslek Lisesi Açıklaması

Bakan Selçuk’tan Önemli Meslek Lisesi Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Bakanlar Kurulu toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Selçuk, meslek liselerine karşı olumsuz bir tavır olduğunu vurguladı.

Ara İnsan Gücüne İhtiyaç Var

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Türkiye’deki ara insan gücü ihtiyacına değindi. Bu kapsamda yapılan projeyle meslek liselerinin güçlendirilmesi ve üniversitedeki yığılmayı amaçladıklarını ifade etti.  Üniversite sınavına bu kadar yığılma olmasının başarısızlık göstergesi olduğunu, meslek liselerindeki olumsu yargının azaltılabileceğini belirtti.

Sömürü Kaynağı Olarak Görülüyor

Meslek liselerinde okuyan çocukların iş gücü ve emek bakımından sömürü kaynağı olarak görüldüğüne dikkat çekildi. Yeni modelle beraber artık okulların, otel, işletme, fabrika alanlarının içine taşındığı vurgulandı. Okumayan çocuğu meslek liselerine gönderme şeklindeki bir yanlış algının giderilmesi gerektiği, dönüşümün bu anlamda önemli olduğu da toplantıda diğer dikkat çeken detaylardı.

Sanayi sektöründeki nitelikli iş gücünün artması için meslek liselerine daha fazla önem verilmesi gerektiğinin de altı çizildi. Bakan Selçuk, konuyla alakalı kabinede de gereken görüşlerini aktardığını söyledi. İstihdam ihtiyacı doğrultusunda dönüşümün gerçekleşeceği görüşlerini aktardı.

İmzalarda Gereksiz Sayıdan Uzaklaşılıyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uygulamasıyla ilgili de konuşan Selçuk, uygulamadaki sorunların azalması için, imza talimatında değişiklik olduğunu belirtti. Buna göre bürokratik işlemlerde Erdoğan’a sunulan raporlar 10 imza yerine 4 imza ile tamamlanacak. Böylece süreçle alakalı zaman avantajı elde edilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.