İkinci El Araç Yatırımı Dövizi Geride Bıraktı

İkinci El Araç Yatırımı Dövizi Geride Bıraktı

Son 6 ay içerisinde %20 oranında bir artış yaşayan ikinci el araç piyasası bu artış ile Dolar ve Euro'yu geride bıraktı.

Talep Arttı

Kredi faizlerinin yüksek olması ve sıfır araç fiyatlarının cep yakması gibi nedenlerden ötürü tüketiciler ikinci el araç piyasasına yöneldi. Bu da fiyatların ciddi anlamda artmasına neden oldu. Son 6 ay içerisinde fiyatlarda %20 oranında bir artış yaşandığı gözlemlendi.

Sıfır Araç Bulunamıyor

Sene sonunun gelmesi ile birlikte sıfır araç bulmak zorlaştı. Zira firmaların stoklarında sıfır araç kalmadı. Verilen siparişler dahi birkaç ay sonrasında gelecek şekilde ayarlandı. Bu da tüketicilerin sıfır araçlara yönelmesine neden oldu. Durum böyle olunca altın dahi %12 değerlenirken ikinci el araçlar %20 seviyesinde değerlendi. Bu durum hatırlara 2000 yılı öncesi durumları getirdi. Zira bu zamanlarda da ikinci el araçlar yatırım aracı olarak kullanılmaktaydı. 

Fiyatlar Normalleşecek mi?

İkinci el piyasasında yer alan aktörler fiyatların sıfır araç piyasası nedeniyle arttığını düşünüyor. Şubat ayı itibariyle piyasaya yeni araçların sürülmesi bekleniyor. Bununla birlikte fiyatlar da normale dönecektir. Araç almak isteyenler de bu nedenle şubat ayının geçmesini bekliyor. Aksi takdirde uçuk fiyatlara araç almak durumunda kalabilirler. Ayrıca yeni yola girilmesiyle birlikte tüm kalemlerde zam yapılması da araç alacakları tedirgin ediyor. MTV'den benzine kadar pek çok kalemde zamlar peş peşe geldi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.