Bu Belirtiler Varsa Alzheimer Olabilirsiniz

Bu Belirtiler Varsa Alzheimer Olabilirsiniz

Olağan unutkanlık ile Alzheimer arasındaki farkları anlamak için unutkanlığın yanı sıra diğer belirtilere de bakmak gerekir.

Unutkanlık Tek Başına Yetmez

Günlük hayatta yaşanılan stres, yoğunluk, uykusuzluk gibi hallerde unutkanlık görülmesi oldukça normaldir. Bu yüzden her unutkan olan kişi Alzheimer olduğunu düşünmemelidir. Diğer belirtilere bakmak ve bu belirtilerin ne kadar süre devam ettiğini takip etmek gerekir. 

İsimleri hatırlayamama, ocağı açık unutma, yolları karıştırma gibi durumlar geçici olabilir. Ancak sürekli tekrarlıyorsa ciddiye almak gerekir. Bu durumlar ileri yaştaki kişilerde görülüyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. İlerleyen unutkanlık günlük işleri yapmaya engel oluyorsa Alzheimer riski oldukça yüksektir.

Alzheimer Belirtileri

Günlük yaşamı etkileyecek derecedeki unutkanlıkların yanı sıra günlük işleri yapmada zorlanma, kelimeleri hatırlayamama, yolları karıştırma, tarihleri unutma, eskilere nazaran daha çok kararsızlık yaşama, pratik düşünememe, her zaman kullandığı eşyaları yanlış yere koyma, davranışlarda tutarsızlık, kişilik değişimleri, sorumluluk almaktan korkma gibi belirtiler eşlik edecektir.

Bu belirtilerin bir kısmı varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Bazen hasta olan kişi kendi durumunu fark edemeyebilir. Fark eden yakınları gerekeni yapmalıdır. Aksi takdirde Alzheimer ilerlerse tehlikeli bir hal alabilir. Dışarı çıktığında hasta kaybolabilir, trafik kazası geçirebilir. Hastalık can alıcı boyutlara ulaşmadan mutlaka teşhis edilmeli ve önlemler alınmalıdır. Erken teşhis ile tedavi ve hastalığın etkilerini azaltmak mümkün olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.