Bu Kurallara Uyarak Ömrünüzü 10 Yıl Uzatabilirsiniz

Bu Kurallara Uyarak Ömrünüzü 10 Yıl Uzatabilirsiniz

ABD’li ve Hollandalı bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile ömrü 10 yıl uzatmak mümkündür.

Ömrü Uzatmak İçin Neler Yapılır?

Harvard Üniversitesi ve Amsterdam Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonuçları British Medical Journal dergisinde yayınlandı. Araştırmada 50 yaş üstü ve hiçbir sağlık sorunu olmayan yüz bini aşkın kişi analiz edilmiştir. 20 yıl boyunca takip edilen kişilerden daha uzun ömürlü olanlar belirlenmiştir. Aynı zamanda hastalıklara yakalanma süreleri de gözlemlenmiştir.

Sonuçlara göre düzenli beslenme, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite daha uzun ömürlü olunmasını sağlıyor. Sigara ve alkol kullanmayanlar, kilosu normal seviyede olanlar daha uzun yaşıyor. Ayrıca hastaların hangi yaşta kalp-damar hastalığı, kanser veya tip 2 diyabete yakalandığı da gözlemlenmiştir. Yukarıdaki faktörlere uygun şekilde yaşayan adaylar bu hastalıklara da çok daha geç yakalanmaktadır. 

Sağlıklı Yaşam Kadınları Daha Çok Etkiliyor

Bu faktörler üzerinden 50 yaşındaki insanın kaç yıl daha sağlıklı şekilde yaşayabileceği hesaplanmıştır. Yapılan hesaplama insan ömrünün 10 yıl daha uzadığını göstermektedir. Yukarıdaki şekilde yaşayan kadınlar ortalama 84.4 yaşına kadar yaşamaktadır. Daha sağlıksız yaşayanlar ise ortalama 73.7 yaşına kadar yaşamaktadır. Sağlıklı yaşayan erkek 81.1 yaşına kadar yaşarken, sağlıksız yaşayan erkekler 73.5 yaşına kadar yaşamaktadır. Görüldüğü gibi hayatında sağlıklı değişimler yapmak kadın hayatında daha fazla olumlu etkilere sahiptir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.