Çanakkale’de 40 Madenci Kendilerini Madene Kapattı

Çanakkale’de 40 Madenci Kendilerini Madene Kapattı

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde faaliyet gösteren bir madende çalışan 40 işçi 4 aydır maaşlarının verilmediği ve arkadaşlarının işten çıkarıldığını iddia ederek kendilerini madene kapattı.

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde bulunan özel bir şirkete ait bakır madeninde çalışan işçiler yaklaşık 4 aydır maaşlarını alamadıklarını ve bu sebeple oldukça zor durumda kaldıklarını iddia ediyorlar. Bununla birlikte işçiler, 11 arkadaşlarının işten çıkarılması ve bir hafta önce hasta arkadaşlarını kendi imkanları ile hastaneye ulaştırmalarının ardından madende grev kararı aldılar ve bu kararı bir haftadır aralıksız uyguluyorlar.

Alınan grev kararına göre maden işçileri yerin tam 140 metre altında açlık grevine başladılar. İşçiler arkadaşlarının işe dönmesini ve maaşlarının ödenmesini aksi taktirde eylemlerine kararlılıkla devam edeceklerini açıkladılar. Eylemin basına yansıması ile birlikte devlet yetkililerinin de olay yerinde geldiği ve çözüm arayışı içerisine girildiği bilgisi paylaşılıyor.

Sendikalı İşçilere Baskı Yapılıyor İddiası

Yerin tam 140 metre altında yaşanan bu grev ile ilgili olarak işçilerin üye oldukları DEV MADEN SEN’den yapılan açıklamada, “İşçilere sendikadan ayrılmaları için istifa baskısı yapıldığı, İşçilerin sendikadan istifa etmemeleri neticesinde 11 kişinin iş akitlerine hukuksuz bir şekilde son verildiği ifade ediliyor.

Maaşların ödenmemesi ve sendikalı olmaları nedeniyle yapılan işten çıkartmalar üzerine 40 maden işçisi, talepleri karşılanana dek, kendilerini madene kapattılar. Taraflar arasında görüşmeler hızlansa da şuan itibari ile herhangi bir anlaşmanın olmadığı bilgisi veriliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.