Tarih Dersleri Seçmeli Oluyor

Tarih Dersleri Seçmeli Oluyor
Tarih Dersleri Seçmeli Oluyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda açıklanan 2023 Eğitim Vizyon belgesinde yer alan bazı kararlar büyük tepkilere yol açıyor. Son dönemde bu Eğitim Vizyon belgesi ile ilgili olarak en çok tartışılan konuların başında ise tarih dersinin zorunlu ders statüsünden çıkarılarak seçmeli ders statüsüne çekilmesi kararı geliyor. Eğitim ve siyaset camiası bakanlığın aldığı bu kararı eleştirerek bira n önce bu karardan vaz geçmesi yönünde görüş bildiriyorlar.

Eleştirilerin odak noktasında tarihini öğrenmeyen ve unutan bir neslin gelecekte başarılı olmasının ve milli duyguları tam olarak yaşamasının oldukça zor olacağı ifade ediliyor. Ayrıca tarih dersinin seçmeli ders olması durumunda birçok tarih öğretmeninin ders sayısını tamamlamakta zorlanacağı ve tarih bölümü okuyan birçok öğrencinin öğretmen olma hayalinin çok uzun süre biteceği eleştirileri de yapılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Kararlı Görünüyor

Yapılan tüm eleştirilere rağmen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 2023 Eğitim Vizyon belgesini uygulamakta kararlı olduğu görülüyor. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bu durumunda Tarih dersine olan ilgiyi azaltmayacağı aksine gerçek anlamda ilginin artacağını ifade ediyor.

Ayrıca üniversite sınavında tarih dersinin ağırlığının aynı olacağını bu sebeple öğrencilerin çok büyük bir bölümünün bu dersi isteyerek seçecekleri ifade ediliyor. Uzmanlar dersin seçmeli olması durumunda yüzde 30 civarında bir kayıp yaşayacağını fakat dersin nitelik anlamında artık daha etkili işleneceği yönünde görüş ifade ediyor.

Tarih Dersleri Seçmeli Oluyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın