Casus Programıyla Delil Toplayan Patron Haksız Çıktı

Casus Programıyla Delil Toplayan Patron Haksız Çıktı

İzmir'de bir işveren, casus programı kullanarak delil topladı ve işçisini kovdu. Yargıtay, gizlice elde edilen bilgilerin işten atma sebebi olmayacağına karar verdi.

Tazminatsız İşten Kovdu

İzmir’de yaşayan H.Y isimli bir çalışan, işveren tarafından tazminatsız şekilde işten kovuldu. İşverenin H.Y’nin bilgisayarına kurduğu casus program üzerinden delil toplaması ve buna dayanarak şahsı işten atması durumu mahkemeye taşındı. Yargıtay, gizlice alınan bilgilerin haklı fesih olarak kullanılamayacağı yönünde karar aldı ve tazminatsız atılan işçiyi haklı buldu.

Her Çalışanın Bilgisayarına Yüklendi

Çalışanının bilgisayarına casus program yükleyen iş yeri sahibi şahıs, çalışanlarının her adımını takip etmek için klavye yakalayıcısı ismindeki bir programı yükletti. Çalışanlarına bir bilgi vermeden bu programı yükleten işveren, daha sonra rahatsız olduğu konularda elemanını atmak için program üzerinden deliller toplamaya başladı. Sohbet sitelerinde zaman geçirme, işvereni kötüleme, kariyer sitelerine girme, kendi vasıflarıyla alakalı yanlış bilgi verme gibi kanıtlar topladı. Ayrıca işverenin iddiaları arasında H.Y'nin şirkete ait gizli bilgileri farklı yerlere aktardığı da kanıtlar arasında yer aldı.

Mahkeme Haklı Buldu Yargıtay Kararı Bozdu

Fesihle işten çıkarılan H.Y, mahkemeye gitti ve İzmir 7. İş Mahkemesi işvereni haklı bulan karar çıkardı. Fakat Yargıtay kararı bozdu. Kararı temyiz eden H.Y ile Yargıtay 22. Hukuk Dairesi işvereni haksız buldu ve gizlice elde edilen bilgilerin işten atma sebebi olarak kullanılamayacağına karar verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.