Casus Programıyla Delil Toplayan Patron Haksız Çıktı

Casus Programıyla Delil Toplayan Patron Haksız Çıktı
Casus Programıyla Delil Toplayan Patron Haksız Çıktı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tazminatsız İşten Kovdu

İzmir’de yaşayan H.Y isimli bir çalışan, işveren tarafından tazminatsız şekilde işten kovuldu. İşverenin H.Y’nin bilgisayarına kurduğu casus program üzerinden delil toplaması ve buna dayanarak şahsı işten atması durumu mahkemeye taşındı. Yargıtay, gizlice alınan bilgilerin haklı fesih olarak kullanılamayacağı yönünde karar aldı ve tazminatsız atılan işçiyi haklı buldu.

Her Çalışanın Bilgisayarına Yüklendi

Çalışanının bilgisayarına casus program yükleyen iş yeri sahibi şahıs, çalışanlarının her adımını takip etmek için klavye yakalayıcısı ismindeki bir programı yükletti. Çalışanlarına bir bilgi vermeden bu programı yükleten işveren, daha sonra rahatsız olduğu konularda elemanını atmak için program üzerinden deliller toplamaya başladı. Sohbet sitelerinde zaman geçirme, işvereni kötüleme, kariyer sitelerine girme, kendi vasıflarıyla alakalı yanlış bilgi verme gibi kanıtlar topladı. Ayrıca işverenin iddiaları arasında H.Y’nin şirkete ait gizli bilgileri farklı yerlere aktardığı da kanıtlar arasında yer aldı.

Mahkeme Haklı Buldu Yargıtay Kararı Bozdu

Fesihle işten çıkarılan H.Y, mahkemeye gitti ve İzmir 7. İş Mahkemesi işvereni haklı bulan karar çıkardı. Fakat Yargıtay kararı bozdu. Kararı temyiz eden H.Y ile Yargıtay 22. Hukuk Dairesi işvereni haksız buldu ve gizlice elde edilen bilgilerin işten atma sebebi olarak kullanılamayacağına karar verdi.

Casus Programıyla Delil Toplayan Patron Haksız Çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın