Öncelikli Alanlarda Doktora Yapanların Bursu Arttı

Öncelikli Alanlarda Doktora Yapanların Bursu Arttı

YÖK, öncelikli alanlarda doktora yapanların burs miktarını artırdı. Prof. Dr. Yekta Saraç, yüz alanda doktora yapanlar için 2 bin 450 lira burs verileceğini söyledi.

Nitelikli İnsan Gücü Hedefleniyor  

YÖK tarafından gerçekleştirilen 100/2000 Doktora Burs Projesi ile bazı bölümlerdeki doktora burs oranları arttı. Türkiye’de 100 öncelikli bölümde doktora yapan öğrencilerle beraber nitelikli insan gücünün artması hedefleniyor. Toplamda 4 bin öğrenci tarafından alınan bursla bilimsel hayata önemli katkıda bulunulması ve geleceğe yatırım hedefleniyor. Her çağrı döneminde öncelikli alanların güncellendiğini açıklayan YÖK Başkanı Saraç, 92 farklı üniversiteden 4 bin 250 öğrenci burs aldığını söyledi. Benzer bir proje olmaması nedeniyle projenin başlangıçta tereddütle karşılandığını belirten Saraç, sonuç almaya başladıklarını ifade etti.

Talep Her Geçen Gün Artıyor

Projeye her geçen gün talebin arttığını belirten Saraç dağılımlarla ilgili de bilgi verdi. Bursiyerlerin %60’ının fen ve mühendislik- mimarlık alanlarında, 20’lik kısmının sosyal bilimler ve diğer 20lik kısmınınsa sağlık bilimlerinde olduğunu söyledi. Farkındalık arttıkça daha fazla bu üniversitenin başvurduğunu ifade etti.

Diğer Kurumlar da Destekledi

YÖK tarafından yapılan proje girişimi, farklı devlet kurumları tarafından da desteklendi. Tezle alakalı çalışma yapmak için yurt dışına gitmek isteyen öğrenciler, izinle beraber bunu yaptıklarında bursları kesilmeden devam edecek. Ayrıca TÜBİTAK tarafından tanımlanmış ölçütlerin en az ikisini yerine getirenler çift burs da alabilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.