Öncelikli Alanlarda Doktora Yapanların Bursu Arttı

Öncelikli Alanlarda Doktora Yapanların Bursu Arttı
Öncelikli Alanlarda Doktora Yapanların Bursu Arttı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nitelikli İnsan Gücü Hedefleniyor  

YÖK tarafından gerçekleştirilen 100/2000 Doktora Burs Projesi ile bazı bölümlerdeki doktora burs oranları arttı. Türkiye’de 100 öncelikli bölümde doktora yapan öğrencilerle beraber nitelikli insan gücünün artması hedefleniyor. Toplamda 4 bin öğrenci tarafından alınan bursla bilimsel hayata önemli katkıda bulunulması ve geleceğe yatırım hedefleniyor. Her çağrı döneminde öncelikli alanların güncellendiğini açıklayan YÖK Başkanı Saraç, 92 farklı üniversiteden 4 bin 250 öğrenci burs aldığını söyledi. Benzer bir proje olmaması nedeniyle projenin başlangıçta tereddütle karşılandığını belirten Saraç, sonuç almaya başladıklarını ifade etti.

Talep Her Geçen Gün Artıyor

Projeye her geçen gün talebin arttığını belirten Saraç dağılımlarla ilgili de bilgi verdi. Bursiyerlerin %60’ının fen ve mühendislik- mimarlık alanlarında, 20’lik kısmının sosyal bilimler ve diğer 20lik kısmınınsa sağlık bilimlerinde olduğunu söyledi. Farkındalık arttıkça daha fazla bu üniversitenin başvurduğunu ifade etti.

Diğer Kurumlar da Destekledi

YÖK tarafından yapılan proje girişimi, farklı devlet kurumları tarafından da desteklendi. Tezle alakalı çalışma yapmak için yurt dışına gitmek isteyen öğrenciler, izinle beraber bunu yaptıklarında bursları kesilmeden devam edecek. Ayrıca TÜBİTAK tarafından tanımlanmış ölçütlerin en az ikisini yerine getirenler çift burs da alabilecek.

Öncelikli Alanlarda Doktora Yapanların Bursu Arttı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın