Çocuk Sahibi Olamayan Erkeklerin Sorunları

Çocuk Sahibi Olamayan Erkeklerin Sorunları

Çocuk sahibi olamam halinde bazen rastlanan erkek kısırlığı pek çok sebepten kaynaklanabilir.

Tedavi Seçenekleri

Çocuk sahibi olamayan erkekler için sorun genellikle sperm kalitesi ya da hareketliliğinin düşük olmasından ya da sperm bulunmamasından kaynaklanır. Erkek sperminde sperm hücresi olmaması haline Azospermi denir. Çocuk sahibi olamayan her 10 erkekten birinde bu durum görülmektedir. Azospermi olan erkeklerde iki durum söz konusu olabilir. Spermin testislerde üretilip dışarı atılmasını sağlayan kanallarda tıkanıklık olabilir. 

Diğer seçenek ise testislerde sperm üretimini bozan bir durumun varlığıdır. Bu yüzden genetik bozukluk olup olmadığı araştırılmalıdır ve hormon dengesine bakılır. Hormon bozuklukları ilaçlarla tedavi edilebilir. Testosteronun arttırılması ile sperm bulunabilir. Tıkanıklık varsa cerrahi müdahale ile açılır. Bu durumlarda tüp bebeğe dahi gerek kalmayacaktır. 

Eğer yukarıdaki yöntemlerle sperm elde edilemezse mikro-TESE yöntemi kullanılır. Mikro-TESE ameliyatı ile testislerde canlı sperm hücresi aranır. Kısa süreli de olsa elde edilen spermler ile çocuk denemesi yapılacaktır. Bu yöntem yaklaşık yüzde 30-50 aralığında işe yaramaktadır.

Ameliyat yöntemi ile de sperm bulunamazsa ameliyatta alınan dokularda patoloji yapılır. Böylece daha önce sperm üretilip üretilmediğine bakılır. Sperm üretimi duraklamışsa kök hücre tedavisi ile yeniden devamı sağlanabilir. 6 ay süren tedavi ile kuyruk gelişimi tamamlanmış sperm hücresi bulunabilir. Bu tedavileri yaptıran erkekler her 3 ayda bir sperm testi yaptırarak spermleri kontrol ettirmelidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.