Çocukların Ateşlenmesi Halinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Çocukların Ateşlenmesi Halinde Doğru Bilinen Yanlışlar
Çocukların Ateşlenmesi Halinde Doğru Bilinen Yanlışlar
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğrusu Ne?

İlk müdahalelerden biri çocuğa soğuk suyun altına sokmaktır. Ancak soğuk suda vücut ısıyı içine hapseder ve sonrasında ateş daha da yükselir. Soğuk yerine vücut ısısını dengeleyecek ısıda ılık bir suyun altına tutmak gerekir.

Ateş düşürücü ilaçların yoğun olarak kullanılması hızla ateşin düşmesine sonrasında hipotermiye neden olabilir. Vücut ısısı yavaş yavaş düşürülmelidir. 

Ateş halinde antibiyotik kullanmak yanlıştır. Ateş genellikle viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bu enfeksiyonları ise antibiyotik etkilememektedir. Fazla antibiyotik kullanımı bağırsak florasını bozacaktır. 

Vücudu susuz bırakmak ateşin düşmesini sağlar ancak yanlış bir yöntemdir. Su tüketimi mutlaka arttırılmalıdır. Böylece zararlı organizmalar azalır. 

Ateş halinde gelen üşüme titremeden ötürü çocuklar kalın giyinmek ister ancak yanlıştır. Çocuk çıplak olmamalı ancak ince giyinmelidir. 

Yüksek ateş halinde eklemlere alkollü ya da aspirinli su uygulanmaktadır. Ancak bu maddeleri cilt emdiği için çocuklara zarar verir. Bunun yerine sadece su ile kompres yapmak yeterlidir. 
Çocuklarda aspirin kullanmak yanlıştır. Aspirin bazı ateşli hastalıklarla birleştiği zaman karaciğer yetmezliğine sebep olabilir.

Ateşli hastalık geçiren çocuğa sindirimi mümkün olduğunca kolay sindirilen besinler verilmelidir. Çorba ya da meyve suları gibi sıvı gıdalarla beslemek gerekir. Hasta çocuklar genellikle iştahsız olduğu için yemek isteyebilir, ısrar edilmemelidir.

Çocukların Ateşlenmesi Halinde Doğru Bilinen Yanlışlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın