Coronavirüs Bir Biyolojik Silah Mı?

Coronavirüs Bir Biyolojik Silah Mı?
Coronavirüs Bir Biyolojik Silah Mı?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ölüm Oranı Düşük

İstanbul’da düzenlenen bir panel kapsamında Coronavirüs enine boyuna incelendi. Panelde konuşma gerçekleştiren Dr. Öğretim Üyesi Özer Akgül, virüsün bir biyolojik silah olmadığını aktardı. Buna gerekçe olarak ise ölüm oranlarını gösterdi. Zira 2000’li yılların başında ortaya çıkan SARS ve MERS gibi virüslerde ölüm oranı %10 ile %35 arasında gerçekleşmişti.

Coronavirüs açısından değerlendirildiğinde ölüm oranının %3-3,5 seviyelerinde kaldığını ifade edebiliriz. Dolayısıyla bu virüsün bir biyolojik silah olmadığı değerlendirilmektedir. 

İnsanlarımızın 2 Eksiği Var

Ülkemizde henüz görülmeyen Coronavirüsün hiç görülmeyeceği anlamına gelmediğine dikkat çekildi. Panelde konuşma gerçekleştiren Cerrahpaşa Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Aygün, Coronavirüse karşı milletimizin iki eksiğinin bulunduğunu belirtti. Bunlardan birincisinin ufak belirtilerin ihmal edilmesi olduğunu belirtti. Küçük bir ateş dahi çıksa direkt olarak doktora gidilmesi gerektiği Aygün tarafından ifade edildi. İkinci bir eksikliğin ise enfeksiyon kontrolü olduğunu belirtti.

Bu iki konu hakkında hassasiyet gösterilmesi durumunda hastalığa karşı daha erken bir tedbir alınması mümkün olacaktır. Hastalığa karşı pek çok uzmanın dikkat çektiği en önemli konuların başında temizlik geliyor. Ellerin sürekli olarak yıkanması gerekmektedir. Kirli olan ellerin ağız ve gözlerle temas etmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde mikrobun yayılması söz konusu olacaktır.

Coronavirüs Bir Biyolojik Silah Mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın