Coronavirüs Bir Biyolojik Silah Mı?

Coronavirüs Bir Biyolojik Silah Mı?

İstanbul’da bir üniversite tarafından düzenlenen panelde Coronavirüs enine boyuna konuşuldu ve biyolojik silah olup olmadığı değerlendirildi.

Ölüm Oranı Düşük

İstanbul’da düzenlenen bir panel kapsamında Coronavirüs enine boyuna incelendi. Panelde konuşma gerçekleştiren Dr. Öğretim Üyesi Özer Akgül, virüsün bir biyolojik silah olmadığını aktardı. Buna gerekçe olarak ise ölüm oranlarını gösterdi. Zira 2000’li yılların başında ortaya çıkan SARS ve MERS gibi virüslerde ölüm oranı %10 ile %35 arasında gerçekleşmişti.

Coronavirüs açısından değerlendirildiğinde ölüm oranının %3-3,5 seviyelerinde kaldığını ifade edebiliriz. Dolayısıyla bu virüsün bir biyolojik silah olmadığı değerlendirilmektedir. 

İnsanlarımızın 2 Eksiği Var

Ülkemizde henüz görülmeyen Coronavirüsün hiç görülmeyeceği anlamına gelmediğine dikkat çekildi. Panelde konuşma gerçekleştiren Cerrahpaşa Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Aygün, Coronavirüse karşı milletimizin iki eksiğinin bulunduğunu belirtti. Bunlardan birincisinin ufak belirtilerin ihmal edilmesi olduğunu belirtti. Küçük bir ateş dahi çıksa direkt olarak doktora gidilmesi gerektiği Aygün tarafından ifade edildi. İkinci bir eksikliğin ise enfeksiyon kontrolü olduğunu belirtti.

Bu iki konu hakkında hassasiyet gösterilmesi durumunda hastalığa karşı daha erken bir tedbir alınması mümkün olacaktır. Hastalığa karşı pek çok uzmanın dikkat çektiği en önemli konuların başında temizlik geliyor. Ellerin sürekli olarak yıkanması gerekmektedir. Kirli olan ellerin ağız ve gözlerle temas etmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde mikrobun yayılması söz konusu olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.