Kıdem Tazminatı Yüzde 30 Fazla Ödenecek

Kıdem Tazminatı Yüzde 30 Fazla Ödenecek
Kıdem Tazminatı Yüzde 30 Fazla Ödenecek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm Kalemler Tazminat İçin Hesaplanacak

Konya’da medikal sektöründe çalışan bir işçi işten çıkarıldığı için dava yoluna başvurdu. İş mahkemesine ise iade ve işçilik alacakları için dava açıldı. Davada kıdem tazminatının işçinin naz ücreti üzerinden ödenmesi istendi. Yani sadece işçinin maaşı üzerinden değil, tüm alacakları üzerinden hesaplama yapılmalıdır. İşçiye ödenen yol, yemek, yakacak, kıyafet, prim ya da fazla mesai gibi süreklilik arz eden kalemler de kıdem tazminatının hesabına dahil edilecek. İşçilerin her ay düzenli olarak aldığı ödemeler üzerinden hesaplama yapılmalıdır. 

Davacının bu talepleri üzerine mahkeme, bilirkişi raporu istedi. Bilirkişi raporu da davacı lehine oldu ve kıdem tazminatının tüm ücret kalemleri üzerinden hesaplanması gerektiği belirtildi. Yerel mahkeme rapora uyarak davayı kabul etti.

Davalı taraf ise bölge adliye mahkemesine istinaf başvurusunda bulundu. Dosyayı inceleyen yüksek mahkeme kararı aynen onayladı.

İşçiler Daha Fazla Kıdem Tazminatı Alacak

İşçilere ödenen kıdem tazminatı şu ana kadar sadece maaş üzerinden hesaplanıyordu. İşçilere ödenen diğer kalemler ise hesaba dahil edilmiyordu. Ancak verilen bu karar emsal niteliği taşıyacaktır. Bundan sonra işçilerin hakları baz ücret üzerinden ödenecektir. Bu sayede işçilerin kıdem tazminatı yüzde 30 oranında artış kaydetti. İşçi lehine olan bu karar diğer davalar için de örnektir.

Kıdem Tazminatı Yüzde 30 Fazla Ödenecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın