Danıştay: 10 Gün Göreve Gelmeme Süresine Hafta Sonları Dahildir

Danıştay: 10 Gün Göreve Gelmeme Süresine Hafta Sonları Dahildir

Danıştay Başkanlığı yaptığı incelemeler neticesinde 10 gün göreve gelinmemesi durumunda görevden çekilmiş sayılma için hafta sonlarının da dahil olduğuna karar verdi.

Kesintisiz ve Mazeretsiz 10 Gün

Devlet Memurları Kanunu'na göre 10 Gün boyunca kesintisiz ve mazeretsiz bir şekilde görevine gelmeyen devlet memuru görevinden çekilmiş sayılmaktadır. Bu kapsamda hakkında soruşturma başlatılan bir TRT memuru görevinden çekilmiş sayılarak ilişiği kesilmiştir.

Ancak sonrasında idare mahkemesine başvuran memur idare mahkemesinin verdiği karar ile görevine iade edilmiştir. Mahkeme 10 günlük süre içerisine hafta sonu ve resmi tatil günlerinin denk geldiğini ifade etmiş ve bu nedenle şartların oluşmadığını ifade etmiştir. Fakat TRT’nin temyiz başvurusu sonucu Danıştay tarafından verilen kararda bu hesaplamanın doğru olmadığı ifade edilmiştir.

10 günlük sürenin hesaplanmasında resmi tatil ve hafta sonlarının da dikkate alınacağı belirtilmiştir. Aksi takdirde her hafta sonunda süre sıfırlanacak ve bu kuralın uygulaması hiçbir zaman vuku bulmayacaktır. Danıştay'ın vermiş olduğu bu karar sonraki davalarda emsal teşkil edecek niteliktedir.

İlk derece mahkemesinin vermiş olduğu kararın sonuç itibariyle doğru olmasına da dikkat çekildi. Zira psikolojik sorunları bulunan ve ilaç kullanan memurun bu süreler zarfında gelmemesinin mazeretinin bulunduğu kabul edilmiştir. Gidiş yolu farklı olsa da netice itibariyle sonuç doğru olduğu için kararın bozulmasına gerek görülmemiştir. Bu karar diğer memurlar için de emsal teşkil edecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.