Danıştay: 10 Gün Göreve Gelmeme Süresine Hafta Sonları Dahildir

Danıştay: 10 Gün Göreve Gelmeme Süresine Hafta Sonları Dahildir
Danıştay: 10 Gün Göreve Gelmeme Süresine Hafta Sonları Dahildir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kesintisiz ve Mazeretsiz 10 Gün

Devlet Memurları Kanunu’na göre 10 Gün boyunca kesintisiz ve mazeretsiz bir şekilde görevine gelmeyen devlet memuru görevinden çekilmiş sayılmaktadır. Bu kapsamda hakkında soruşturma başlatılan bir TRT memuru görevinden çekilmiş sayılarak ilişiği kesilmiştir.

Ancak sonrasında idare mahkemesine başvuran memur idare mahkemesinin verdiği karar ile görevine iade edilmiştir. Mahkeme 10 günlük süre içerisine hafta sonu ve resmi tatil günlerinin denk geldiğini ifade etmiş ve bu nedenle şartların oluşmadığını ifade etmiştir. Fakat TRT’nin temyiz başvurusu sonucu Danıştay tarafından verilen kararda bu hesaplamanın doğru olmadığı ifade edilmiştir.

10 günlük sürenin hesaplanmasında resmi tatil ve hafta sonlarının da dikkate alınacağı belirtilmiştir. Aksi takdirde her hafta sonunda süre sıfırlanacak ve bu kuralın uygulaması hiçbir zaman vuku bulmayacaktır. Danıştay’ın vermiş olduğu bu karar sonraki davalarda emsal teşkil edecek niteliktedir.

İlk derece mahkemesinin vermiş olduğu kararın sonuç itibariyle doğru olmasına da dikkat çekildi. Zira psikolojik sorunları bulunan ve ilaç kullanan memurun bu süreler zarfında gelmemesinin mazeretinin bulunduğu kabul edilmiştir. Gidiş yolu farklı olsa da netice itibariyle sonuç doğru olduğu için kararın bozulmasına gerek görülmemiştir. Bu karar diğer memurlar için de emsal teşkil edecektir.

Danıştay: 10 Gün Göreve Gelmeme Süresine Hafta Sonları Dahildir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın