Devlet Fazla Ödediği Emekli Maaşını Geri Alırken Faiz İsteyemez

Devlet Fazla Ödediği Emekli Maaşını Geri Alırken Faiz İsteyemez

AYM, devletin fazladan ödediği emekli maaşı, işçi ya da memur maaşı gibi maaşları geri alırken faiz alamayacağına karar verdi.

Devletin Hatası Vatandaşa Yüklenemez

Maaş ödemelerini yapan SGK’dan kaynaklanan hatalardan ötürü bazen fazladan maaş ödemesi yapılabiliyor. İşte bu durumun fark edilmesi halinde vatandaştan fazla ödenen kısımlar ve faizleri talep ediliyor.

AYM’ye taşınan olayda SGK, bir emeklinin çalıştığı yerin kamu iştiraki olduğu gerekçesi ile emekli maaşının kesilmesine karar verdi. 5 yıl boyunca ödenen emekli maaşları faiziyle geri istendi. SGK’nın istediği miktarın yanlış hesaplandığı ortaya çıktı ve neticede 32 bin lira anapara ve 10.531 TL faiz geri istendi. Emekli ise yargı yoluna başvurdu. Ancak yerel mahkeme ve Yargıtay aleyhe karar verdi. Bunun üzerine AYM’ye başvuru yapıldı.

AYM hem çalışan hem de emekli maaşı alan vatandaşın kusurlu olduğunu kabul etti. Ancak asıl kusurlu olanın denetim ve inceleme görevini yerine getirmeyen SGK’ya ait olduğu belirlendi. Hatalı işlemi tam 6 yıl sonra fark eden SGK’nın sadece anaparayı talep edebileceği ve faiz isteyemeyeceğine hükmetti.

SGK denetim yükümlülüğünü zamanında yerine getirseydi emekli bu faizi ödemeyecekti. İşte bu yüzden SGK’nın alacağı faiz sebepsiz zenginleşme olacaktır. İşte bu karar işçiye, emekliye, memura ödenen fazla ücretlerden faiz alınamayacağı anlamına gelir. Çünkü tüm bu ödemelerde denetim yükümlülüğü SGK’dadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.