Üniversitelere 535 Kişilik Atama İzni Verildi

Üniversitelere 535 Kişilik Atama İzni Verildi

YÖK tarafından öncelikli alanlarda görevlendirilmek üzere üniversitelere 535 atama izni verildi.

Öncelikli Alanlara Alım Yapılacak

2023 hedeflerine ulaşılması için YÖK tarafından öncelikli alanlar destekleniyor. Nitelikli insan gücünün arttırılması için akademi camiasına 535 bilim insanı daha kazandırılacaktır. Yeni YÖK adıyla hayata geçirilen yeni projelerden biri "Öncelikli Alanlar Kapsamında Araştırma Görevlisi İstihdamı Projesi" olmuştur. Bu proje kapsamında 535 adet araştırma görevlisi için atama izni verilmiştir. YÖK tarafından verilen atama izinleri Cumhurbaşkanlığı tarafından da onaylanmıştır. 

180 Kadro Hukuk Fakülteleri İçin Ayrıldı

Fakültelerde öğretim üyesi temininde güçlük çekilen alanlarda bu araştırma görevlisi alımları yapılacaktır. Alım yapılacak olan alanlar belirlenmiştir ve atama planı yapılmıştır. Verilen 535 atama izninin 180’i hukuk fakültesine ayrılmıştır. Kalan kontenjanlar ise Eczacılık, Mimarlık, Psikoloji, Hemşirelik, Otizm Spektrum Bozukluğu Eğitimi, Özel Eğitim, Odyoloji, Dil ve Konuşma Terapisi alanlarına ayrılmıştır.

Bu alanlar gibi öğretim elemanı temininde sıkıntı çekilen alanlarda alımlar yapılacaktır. Adayların değerlendirilmesi üniversiteler tarafından cari usulle yapılacaktır. Yapılan planlamaya göre alımların yapılması halinde 2 sene sonra kadro eksikliği giderilecektir.

YÖK tarafından yapılan bu planlama dahilinde üniversiteler ilana çıkacaktır. Yayınlanan ilanlarda yapılacak alımlar için aranan özel şartlar ilan edilecektir. Kontenjan sayısı, eğitim durumu, bilimsel çalışmalar gibi tüm şartlar ilanlarda belirlenir. Süreç üniversiteler tarafından takip edilerek alım tamamlanır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.