Diyabet Hastaları İçin Biyosensörlü Gözlük Geliştirildi

Diyabet Hastaları İçin Biyosensörlü Gözlük Geliştirildi
Diyabet Hastaları İçin Biyosensörlü Gözlük Geliştirildi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gözyaşı Üzerinden Şeker Analiz Yapılıyor

Diyabet hastalığı ülkemizde en sık görülen hastalıkların başında geliyor. 7’den 70’e her yaş grubunda sıklıkla görülüyor. Bu hastalar sürekli olarak şekerini ölçmek ve beslenme diyet listelerine uymak zorundalar. Günde birkaç kere şeker ölçmeleri gerektiği için parmakları delik delik oluyor. İşte sürekli yaşanan bu acıya son verecek olan gelişme yaşandı.

Brezilyalı araştırmacılar tarafından geliştirilen biyosensörlü gözlük ile parmakları delmeye gerek kalmadan şeker ölçülebilecek. Şeker ölçümü ile kandaki glikoz seviyesi ölçülmektedir. Günde birkaç kez parmak ucunu delerek yapılan bu yöntem aynı zamanda enfeksiyon riskini de arttırmaktadır. İşte bu gözlük sayesinde enfeksiyon riski de ortadan kalkacaktır.

Gözlükte bulunan sensör sayesinde gözyaşında bulunan ‘glukoz oksidaz’ enzimi tanımlanıyor. Gözyaşından kandaki şeker ölçümü yapılıyor. Şekerin yanı sıra vitamin ve alkol seviyesi de belirleniyor. Bu durum hastaların ağlaması gerektiği anlamına gelmiyor.

Gözlüğün burun yastıklarına yerleştirilen madde sayesinde gözdeki lakrimal bezler uyarılıyor. Gözyaşı gölükle temas ettiğinde beklenen analiz gerçekleşiyor. Gözlük tarafından elde edilen sonuçlar anlık olarak bilgisayar ve akıllı telefonlara gönderiliyor.

Şekeri ölçen gözlük ne zaman ticari bir ürün olarak piyasaya sürülecek henüz bilinmiyor. Brezilya gelişmekte olan bir ülke olduğu için üretim açısından desteklenmesi gerekiyor.

Diyabet Hastaları İçin Biyosensörlü Gözlük Geliştirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın