Sınıfta Kalma Geri Döndü

Sınıfta Kalma Geri Döndü
Sınıfta Kalma Geri Döndü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her Ders İçin Ortalama Şartı Aranacak

MEB tarafından lisede ders geçme modeli üzerinde değişiklik yapıldı. Buna göre her öğrenci derslerden geçemeyecek, başarısız olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. Mevcut sistemde tüm derslerin ortalaması 50 ise öğrenci bir üst sınıfa geçmeye hak kazanıyor. Eğer ortalama 50’yi tutmuyorsa ancak ikinci dönem ortalaması 70 ise öğrenci yine üst sınıfa geçebiliyor 
Bundan sonraki sistemde ise her dersten ayrı ayrı 50 ortalama şartı aranacak.

Bu not sağlanamayan dersten kalınacak. Kalınan dersler için yaz aylarında ikame yapılacak. İkame ile de dersi veremeyen öğrenci sınıfta kalabilecek. Öğrenci bir üst sınıfa geçse bile kaldığı dersleri yeniden alacak. 4-5 dersten başarısız olan öğrenci ise sınıf tekrarı yapacak.

Artıları Neler Olacak?

2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak olan sistemde öğrencilerin okula ilgisinin arttırılması ve öğretmenlerin değer kazanması amaçlanıyor. 

Mevcut sistemde öğrenciler kolay derslerden aldığı notlarla ortalamayı yükseltebiliyor. Türkçe, matematik, fen gibi önemli derslerden geçecek notu almasalar bile sınıf geçmelerine yetiyor. Bu yüzden de asıl önemli derslere öğrenci ilgi göstermiyor. İşte yeni sistemde her ders kendi içinde önemini koruyacak. Bir ders, diğerlerini etkilemeyecek. Böylece her öğretmenin dersine gösterilen ilgi de aynı şekilde artacak.

Sınıfta Kalma Geri Döndü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın