Diyanet Emekli Promosyonunu Değerlendirdi

Diyanet Emekli Promosyonunu Değerlendirdi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çıkarılan dergide emeklilere verilen banka promosyonunun hükmü değerlendirildi.

Harama Yakın

Son zamanlarda gündeme yeniden gelen banka promosyonları hakkında Diyanet'e bir soru soruldu. Diyanet İşleri Başkanlığı ise promosyonun işleyiş bakımından faize benzemediğini belirtti. Ancak tamamen de şüpheden uzak olmadığını ifade etti. Dolayısıyla geçimini idame ettirecek bir durumda olanların bu parayı kullanmamaları ve yardıma muhtaç olanlara vermeleri tavsiye edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olağan bankacılık işlemlerini kullanmada herhangi bir sakınca olmadığını ifade etti. Ancak faize giren işlemlere karşın Diyanet uyarılarda bulunuyor. Emekli promosyonu için bankalar ile görüşme gerçekleştiren emekliler ise geçim derdinden dert yanıyorlar.

Bankalar Tekliflerini Sunuyor

SGK ile Ziraat Bankası arasında gerçekleşen görüşmeler sonucunda promosyon tutarları belirlendi. Bu tutarların altında promosyon vermek mümkün olmayacaktır. Emekliler de bankalar ile görüşmeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Bankaların sunacakları şartlara karşın emeklilerin dikkatli olmaları gerekiyor. Zira bankalar çok bağlayıcı şartlar ileri sürebiliyor. Bu da ciddi sorunlara neden olabilir.

Mart ayı itibariyle yenilenecek olan sözleşmeler için emeklilerin bankaya gitmeleri ve sözleşme yenilemeleri gerekiyor. 3 yıllık yapılan sözleşme sonucunda emekliler banka değiştiremeyecektir. Değiştirmek istemeleri durumunda promosyonun belirli tutarını ödemeleri gerekmektedir. Ancak daha fazla sorumluluk altına girmemek adına sözleşme hükümlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Gerekirse bir hukukçu desteği alınmasında da fayda vardır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.