Doğa Kolejindeki Mağduriyetler İçin MEB Soruşturma Başlattı

Doğa Kolejindeki Mağduriyetler İçin MEB Soruşturma Başlattı

Doğa Koleji’nde öğretmenlerin maaşının aylardır ödenmemesinden ötürü yapılan eylemler için MEB’den koleje soruşturma başlatıldı.

İnceleme Başlatıldı

Bir süredir Doğa Koleji’nin bazı kampüslerinde maaş ödemesi yapılmadığından ötürü öğretmenler derse girmeyi reddediyordu. Sonrasında veliler de öğretmenlere destek oldu ve öğretmenleri derse girmeye ikna etti. Öğretmenlerin nöbetinin yerini ise velilerin eylemleri almıştır. Olayın çapının giderek büyümesi ve kolejin sorunu giderememesinden ötürü MEB olaya el koydu. 

MEB kamuoyuna yansıyan gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti. Bakanlığa 4 Aralık 2019 tarihinde gerekli şikayetlerin geldiğini aktaran MEB yetkilileri inceleme ve soruşturma başlattı.
Ülkemizde 51 ilde toplam 411 Doğa Koleji bulunmaktadır. Bu okullardan 15 ilde bulunan 214 okulda öğretmenlere gerekli ödemeler yapılamamaktadır. 41 ildeki 197 okul ise franchising yöntemi ile yönetilmektedir. Bu okullarda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Bir özel okul kurum açma şartlarını kaybederse öğrencilerinin eğitiminin aksamaması için İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından önlemler alınmalıdır. Öğrenciler remi ve özel okullara MEB tarafından nakledilir. Öğretmenlerin maaşlarının ödenmemesi, geç ödenmesi, prim ödenmemesi gibi hallerde de MEB işveren olan özel okula idari yaptırım uygulamaktadır. 

İşte bu düzenlemelere dayanarak MEB, doğa koleji hakkında inceleme ve soruşturma başlattı. Yapılan incelemeler neticesinde önlemler alınacak ve gerekirse yaptırım uygulanacaktır. Öğretmenlerin sorunu da çözülecektir. Olasılıklar göz önünde bulundurularak öğrenciler de mağdur edilmeyecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.