DSÖ, Türkiye’yi Dünyaya Örnek Gösterdi

DSÖ, Türkiye’yi Dünyaya Örnek Gösterdi

DSÖ, Türkiye’nin huzurevleri ve yaşlı bakımevlerinde aldığı önlemlerle dünyaya örnek olunduğunu açıkladı.

Önlemler Görüşüldü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında video konferans yapılarak korona virüs önlemleri görüşüldü. Görüşmenin konusu huzurevleri ile yaşlı bakım evlerinde alınan önlemlerdi. Önlemleri anlatmak üzere Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzman Orhan Koç, genel müdürlük çalışanları ve DSÖ Türkiye Sağlık Güvenliği Projesi Koordinatörü olan Irshad Ali Shaikh katıldı.

Görüşmede alınan önlemler anlatıldı ve DSÖ yetkilileri tarafından takdirle karşılandı. Alınan önlemlerin dünyaya göre farklılık gösterdiği ve örnek olduğu ifade edildi. Türkiye’nin aldığı önlemler DSÖ tarafından bir yayın haline getirilerek dünyaya anlatılacak.

Hangi Önlemler Alınıyor?

Ülkemizdeki huzurevleri ve yaşlı bakım evlerinde toplam 27 bin 500 yaşlı kalmaktadır. Kuruluşlara virüsün girmesini önlemek için tüm çalışanlar sıkı tedbirlere uydu. Kurumlara tüm giriş ve çıkışlar, ziyaretler, yeni personel alımı gibi işlemler tamamen durduruldu. Böylece virüsün tüm bulaşma kanalları kapatıldı.

Virüs bulaşma riskine karşı her kuruluşta izolasyon odaları ve katları kuruldu. virüs bulaşan kişiler sağlık kuruluşlarında tedavi gördükten sonra bu izolasyon odalarında kaldı. Virüs geçiren hiç kimse yeniden kuruluşlara alınmadı. Dünyada ise virüse yakalanan kişiler hastanelere götürmektense kuruluşlarda tedavi ediliyor. Bu yüzden de virüsün yayılımı artıyor. Ülkemizde ise tüm vakalar hastanelerde tedavi edilmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.