Dünya Bankasından Türkiye’ye Uyarı

Dünya Bankasından Türkiye’ye Uyarı

Dünya Bankası Türkiye direktörü Türkiye’yi son dönemde borçların çok fazla arttığı ve yatırımların ciddi anlamda azaldığı uyarısında bulundu.

Dünya Bankası Türkiye için 2020 yılı beklentilerini yüzde 3 olarak açıklamıştı. Türkiye 2019 yılının ikinci yarısında gösterdiği iyileşme ve umut vazedici büyüme rakamları ile 2020 yılı için oldukça büyük beklentiler içine girmişti. Fakat ne yazık ki dünya genelinde ekonomileri olumsuz etkileyen Corona virüs ve Rusya ile yaşanan İdlip sorunu ile birlikte 2020 yılı beklentilerinin bir nebze de olsa aşağı yönde revize edilebileceği ifade ediliyor.

Türkiye’de son dönemde artan borçlar ve düşen yatırımlar ülkenin geleceği için en önemli risk faktörü olarak ön plana çıkıyor. Türk ekonomisi için en büyük tehlike üretkenliğin giderek kaybolması olarak gösteriliyor.

Dünya Bankası Direktöründen Borç Uyarısı

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame Türkiye için üretken olma özelliğinin giderek yok olmaya başladığı Türk ekonomisi için 2018 döviz krizi sonrasında yatırımlarda da büyük düşüş olduğunu dikkat çekiyor. Türkiye direktörünün açıklamalarının devamında son ortaya çıkan ekonomik krizler neticesinde yatırımlarda ciddi anlamda bir küçülme olduğu belirtiliyor.

Bu durumun endişe verici olduğunu ve özellikle borcun arttığı döneme denk gelmesinin riski daha da yukarı çektiğini ifade eden Dünya Bankası Türkiye direktörü,  Türkiye artan borç ve azalan yatırım paradoksuna yakalandığını belirtiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.