Dünyada Sık Sık Görülen Salgın Hastalıklar Ve Virüsler Neden Oluşuyor

Dünyada Sık Sık Görülen Salgın Hastalıklar Ve Virüsler Neden Oluşuyor

Dünyada son yıllarda farklı virüs tipleri görülüyor ve salgın hastalıklara sebep oluyor. Peki, bu salgınların görülme sıklığı neden arttı?

Dünya Nüfusu Zirvede

Dünya nüfusu şu anda 7,7 milyon oldu ve tarihin zirvesinde. Üstelik bu kadar insan çok daha dar alanda ve sürekli etkileşim halinde yaşıyorlar. Dünyanın her yerinden birbirine insan ve ürün aktarımı sağlanıyor. 

Daha önceki yıllarda Ebola salgını ve zika virüsü çok can almıştı. Şimdi ise Çin’de korona virüsü can almaya devam ediyor. Aynı zamanda Nijerya’da lassa ateşi denilen ve ebola ailesinden olan bir virüs can alıyor.

İşte bu virüsler genellikle yaşam koşulları yeterince iyi olmayan yerlerde ortaya çıkıyor. Artan nüfusla birlikte insanların kentlere göçü de artıyor. Ancak bu insanlar yeterince temiz ortamlarda yaşayamıyor. Kirli su tüketilmesi ya da kanalizasyon sistemin yetersizliği nedeniyle hastalıklar ortaya çıkıyor. Hastalıklar ortaya çıktıktan ise ulaşım yoluyla dünyanın diğer ucundaki ülkelere bile sıçrıyor.

Hastalıkların ortaya çıkmasında etkili diğer bir sebep ise tüketilen hayvan çeşitliliğinin artması oldu. Artan nüfusunun gıda ihtiyacının karşılanması için artık hemen her şey tüketiliyor. Salgın hastalıklara neden olan virüsler zoonotik yani hayvan kaynaklı virüslerdir.

Görüldüğü gibi virüslerin ortaya çıkmasında doğrudan ya da dolaylı olarak dünya nüfusunun artması etkili olmaktadır. Ancak bu salgınlarla başa çıkacak küresel bir sağlık sistemi henüz hazır değildir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.