Düzenli Saç Boyamanın Kanser Üzerindeki Etkisi Kanıtlandı

Düzenli Saç Boyamanın Kanser Üzerindeki Etkisi Kanıtlandı

Saçlara düzenli olarak uygulanan kimyasalların kadınlarda meme kanseri yaptığına ilişkin araştırma International Journal of Cancer dergisinde yayımlandı.

Meme Kanseri Riskini Arttırıyor

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından 46 bin 709 kadın üzerinde araştırma yapıldı. Araştırmaya göre düzenli olarak saç boyayan ya da saç düzleştirmek için düzenli olarak kimyasal kullananlarda meme kanseri görülme riski diğerlerine oranla yüzde 9 daha fazladır. Araştırmanın sonuçları International Journal of Cancer dergisinde yayınlandı.

Kadınların her 5-8 haftada bir saç boyamak meme kanseri görülme riskini arttırıyor. Araştırmaya göre siyahi kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 60 artmasına neden oluyor. beyaz kadınlarda ise yüzde 8 artışa sebep oluyor.

Her 5-8 haftada bir kimyasal saç düzleştirici uygulayan kadınlarda da saç boyamakla benzer sonuçlar görülüyor. Meme kanseri görülme olasılığını yüzde 30 arttırmaktadır. 
Diğer yandan kalıcı olmayan ya da yarı kalıcı saç boyaları ile meme kanseri arasında bir bağlantı saptanamadı. 

Şu ana kadar saç boyasının kansere sebep olduğuna ilişkin bir kanı olsa da bunu ispatlayan bir araştırma yoktu. Daha önce yapılan çalışmalardaki sonuçlar tutarsız olduğu için saç boyasına karşı ciddi uyarılar yapılamıyordu. Ancak bu araştırma ile meme kanseri ile saç boyası arasındaki ilişki kanıtlanmış oldu. saç boyasının siyahi kadınlara beyazlara nazaran daha çok zarar verdiği de hu araştırma ile tespit edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.