Eğitim Robotları Üniversite Öğrencilerine Kodlama Öğretecek

Eğitim Robotları Üniversite Öğrencilerine Kodlama Öğretecek

Bursa Teknik Üniversitesi yurtdışından getirilen eğitim robotu ile ortaokul ve lise öğrencilerine kodlama dersi verecek.

Sosyal Ve Bilimsel Sorumluluk

Bursa Teknik Üniversitesi tarafından hem bir sosyal sorumluluk hem de bilimsel sorumluluk projesi olan eğitim robotu ile kodlama eğitimi verilecek. Eğitim robotu bir firma tarafından üniversiteye hediye edildi. Üniversite öğrencileri robot ile ortaokul ve lise öğrencilerine eğitim verecek. Öğrencilere hem kodlama hem de robotik öğretilecek. 

Robot algoritmalar yazarak ve yazılımlar geliştirerek pek çok işlem yapmaktadır. Cisim takibi, görüntü işleme, belirtilmiş işaretleyicilerin otonom izlenmesi ve isteğe göre ateş edilmesi, otonom insan takibi gibi pek çok çalışma bu robot ile yapılabilecek. 

BTÜ robotlar ve akıllı sistemler konusunda uzmanlaşmak için çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda öğrencileri için gerekli altyapıyı hazırlayarak kodlama eğitimleri vermektedir. Teknolojik altyapı sadece kendi öğrencileri için değil, diğer öğrenciler için de kullanılacaktır. Potansiyeli olan gençler projelerle daha küçükten yetiştirilecektir. 

BTÜ’deki öğrenciler son sınıfa geldiklerinde sektörde tam zamanlı olarak çalışmaktadırlar. Bu sayede sektöre nitelikli ve deneyimli eleman sağlanmaktadır. 

Bilgiler Uygulamaya Dökülecek

Üniversite tarafından kurulan ekipler, hem kendi bilgilerini uygulamaya dökecek hem de yeni nesillere kodlama ve robotik öğretecek. Belirlenen dönemlerde okullara gidilecek ve çocuklara eğitim verilecek. Ortaokullar için scratch, liseler için python kullanılacak. Kodlama ile ilk kez tanışanlara ne kadar zevkli olduğu öğretilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.