Öğretmenlik Bölümlerine Kontenjan ve Puan Sınırlaması Geliyor

Öğretmenlik Bölümlerine Kontenjan ve Puan Sınırlaması Geliyor

2020 YKS yapılmadan önce öğretmenlik puan ve kontenjanlarında sınırlama yapılacağı açıklandı.

Başarısı 800 Bine Kadar Olan Öğrenci Öğretmenlik Tercih Edilebilecek

İstanbul’da yapılan 2023 eğitim vizyonu toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, YKS’de değişiklik yapılacağını açıkladı. Üniversitelerin öğretmenlik bölümleri için sınırlama getirileceğini açıkladı. MEB tarafından 2035 yılına hangi anda ne kadar öğretmen ihtiyacı olduğuna ilişkin çalışmanın tamamlandığını belirtti. İşte bu çalışma kapsamında üniversitelerdeki kontenjanlar da yeniden düzenlenecek. Öğretmen ihtiyacını karşılayacak şekilde kontenjanlar belirlenecektir.

Ayrıca hukuk, tıp, mühendislik gibi bölümlerde olan puan sınırlaması öğretmenlik alanları için de koyulacak. Böylece yüksek puanla öğretmen alımı sağlanarak, niteliğin arttırılması amaçlanacak. Öğretmenlik alanları için en düşük sıralama olarak ise en fazla 800 bine kadar olan öğrencinin tercih yapması kararlaştırılacak.

Tüm bu çalışmalar MEB politikasının ürünüdür. Eğitimde iyileşmenin öğretmenden başlayacağı inancı kapsamında şu ana kadar çalışmalar, araştırmalar yapılmaya devam ediyordu. İşte bu araştırma sonuçlarına göre değişiklikler yapılmaya başlanıyor. 2020 YKS’de eğitim fakültelerine girişte değişiklik yapılacak.

YKS Sınavında Değişiklik

Bu sene YKS sınavı 20-21 Haziran tarihlerinde yapılacaktır. Bu tarihlere kadar gerekli değişikliklerin yapılması hedefleniyor.

Diğer bir değişiklik ise YÖK tarafından yapılacaktır. 14 bölüm için özel yetenek sınavının kaldırılacağı açıklanmıştı. İşte bu değişiklik 1 yıl ertelendi ve bu sürede karar yeniden değerlendirilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.