Ehliyet Sınavları E-Sınav Olarak Yapılacak

Ehliyet Sınavları E-Sınav Olarak Yapılacak

Ehliyet almak isteyen vatandaşların girdiği ehliyet sınavları e-sınav olarak hayata geçirilecek.

Elektronik Ortamda Sınav Olacak

Ehliyet almak isteyen kişiler öncelikli yazılı sınava girerek başarılı olması gerekiyor. Başarılı olanlar direksiyon sınavına girerek ehliyet almaya hak kazanıyor. Yazılı sınavlar MEB tarafından senede 6-7 kere yapılıyor. Sürücü kursları aracılığıyla talepler toplanıyor ve ihtiyaca göre sınavlar açılıyor. Belirlenen tarihlerde merkezi olarak sınav yapılır. Adaylara 50 soru sorulur ve barajı geçmeleri gerekir.

2020 yılından itibaren ehliyet sınavı e-sınav olarak yapılacaktır. Böylece adaylar ehliyet sınavı açılmasını beklemeyecektir. Yeterli sayıda aday birikmesi halinde elektronik sınav açılacaktır. Bu sınavlar 81 ilde belirlenen sınav merkezlerinde yapılacaktır. Haftanın 7 günü sınav yapılabilecektir. 

Her Ay Sınav Olacak

Her ayın 1’i ile 10’u arasında sınava girmek isteyenlerin kayıtları alınacaktır. Ayın 15’inde ise e-sınav için randevu alınacaktır. Randevu tarihlerinde ise sınav yapılacaktır. Yoğunluğa göre 1 hafta ile 3 hafta arasında randevu verilecektir. Bu süreç her ay düzenli olarak uygulanacaktır. Böylece senede 6-7 sınavla sınırlı kalınmayacaktır. Adaylar bir an önce sınava girecektir. 

2020/MTSK e-sınavı uygulaması hayata geçmiştir. Yeni sistem aynı zamanda ehliyet alma sürecini de hızlandıracaktır. Adaylar sınav açılmasını beklemek zorunda kalmayacaklar. İlk açılan sınava girmek için talepte bulunabilecektir. Her sene sonunda sınavlara yoğun ilgi olduğu için adaylar daha erken dönemde başvurularını yapmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.