SGK Emekli Olduktan Sonra Kişiden Maaşları İstedi, AYM Dur Dedi

SGK Emekli Olduktan Sonra Kişiden Maaşları İstedi, AYM Dur Dedi

Emekli olduktan sonra belediyede çalıştığı gerekçesi ile maaşı kesen ve geri ödeme isteyen SGK kararı AYM’den döndü.

AYM Mülkiyet Hakkının İhali Olduğuna Hükmetti

2002 yılında emekli olan memur emekli sandığından maaş alıyordu. Emekli olan vatandaş 4 yıl sonra bir belediye iktisadi teşebbüsünde işe girdi ve 5 buçuk yıl çalıştı. Bunu tespit eden SGK ise emekli memurun 21 Eylül 2011 tarihinde aylığını kesti ve o tarihe kadar ödenen maaşları da geri istedi. Emekli ödemeyince davalık oldu ve sonucunda SGK tarafından icra takibine başlanıldı. 74 bin liralık yasal takip başlatıldı.

Emekli ise AYM’ye başvurdu. İşe girmeden önce SGK’ya giderek yetkililere sorduğunu ve kanunda sıkıntı var ancak uygulamada çalışabilirsin yanıtını aldıktan sonra çalışmaya başladığını belirtti. Başvuruyu inceleyen AYM ise emekli lehine karar verdi. Yaşlılık aylığının vatandaşa ödenmesi anında artık vatandaşın malvarlığı olduğuna karar verildi. Bu nedenle kanundaki hükümlerin bir önemi olmadığı, SGK’nın davranışının mutlak bir hak olan mülkiyet hakkını ihlal ettiğine karar verildi.

Vatandaşın kanunu bilmesi gerektiği ve çalışmaması gerektiği için kusurlu olduğuna karar verdi. SGK’nın ise vatandaş 5 buçuk yıl çalıştıktan sonra tespit etmesinde kusuru olduğu belirlendi. SGK’nın kusurlu olduğu halde taksitle ödediği parayı peşin istemesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti. SGK'nın parayı geri almasını mülkiyet hakkı ihlali olarak kabul etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.