Ekonomi Güven Endeksi Geçen Yıla Göre Arttı

Ekonomi Güven Endeksi Geçen Yıla Göre Arttı
Ekonomi Güven Endeksi Geçen Yıla Göre Arttı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

21 Ayın En Yükseği 

Ekonomide son yıllarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle ekonomi güven endeksi rakamları gerilemişti. Öyle ki 2018 yılında 75,2 seviyelerine kadar gerilemişti. Yapılan yeni değerlendirmeler sonrasında ise son 21 ayın en yüksek güven endeksi elde edildi. Hesaplanan toplam puan ise 97,5 olarak açıklandı. 

Sektörel bazda değişiklik gösteren güven endeksinde inşaat ve perakende alanlarında düşüş yaşanırken hizmet sektöründe artış yaşandı. Böylelikle güven endeksi pozitif yönde dengelenmiş oldu. 

Çarklar Dönmeye Başladı

Uzmanlar TÜİK verilerini değerlendirirken sanayide çarkların dönmeye başladığı yönünde bir değerlendirmede bulundu. Bu iyimser tablonun ilerleyen aylar içerisinde de devam etmesi bekleniyor.

Piyasaları yakından ilgilendiren 2 temel konunun bulunduğu da uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Bunlardan birincisi sınırdaki gelişmeler olurken ikincisi de Koronavirüs olarak ifade ediliyor. Bu iki konuda olumlu gelişme yaşanması durumunda ekonomik güven endeksinde 3 haneli sayılara ulaşmak mümkün gibi görünüyor.

Güven endeksi yatırımcıların fikir oluşturması açısından oldukça önem arz ediyor. Güven endeksinin yükselmesi yatırımların da zamanla artacağı anlamına geliyor. Eğer bu gerçekleşirse istihdamda ve üretimde de artış yaşanacaktır. Ekonomik verilerin birkaç ay geriden geliyor olması da mevcut tabloyu çizmekten uzak duruyor. Ancak yine de ileriye dönük çıkarımda bulunmak için faydalı bir veri olarak kullanılıyor.

Ekonomi Güven Endeksi Geçen Yıla Göre Arttı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın