Ekonomi Güven Endeksi Geçen Yıla Göre Arttı

Ekonomi Güven Endeksi Geçen Yıla Göre Arttı

Üretici ve tüketiciler tarafından yapılan genel değerlendirmelere göre belirlenen ekonomi güven endeksi rakamları TÜİK tarafından açıklandı.

21 Ayın En Yükseği 

Ekonomide son yıllarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle ekonomi güven endeksi rakamları gerilemişti. Öyle ki 2018 yılında 75,2 seviyelerine kadar gerilemişti. Yapılan yeni değerlendirmeler sonrasında ise son 21 ayın en yüksek güven endeksi elde edildi. Hesaplanan toplam puan ise 97,5 olarak açıklandı. 

Sektörel bazda değişiklik gösteren güven endeksinde inşaat ve perakende alanlarında düşüş yaşanırken hizmet sektöründe artış yaşandı. Böylelikle güven endeksi pozitif yönde dengelenmiş oldu. 

Çarklar Dönmeye Başladı

Uzmanlar TÜİK verilerini değerlendirirken sanayide çarkların dönmeye başladığı yönünde bir değerlendirmede bulundu. Bu iyimser tablonun ilerleyen aylar içerisinde de devam etmesi bekleniyor.

Piyasaları yakından ilgilendiren 2 temel konunun bulunduğu da uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Bunlardan birincisi sınırdaki gelişmeler olurken ikincisi de Koronavirüs olarak ifade ediliyor. Bu iki konuda olumlu gelişme yaşanması durumunda ekonomik güven endeksinde 3 haneli sayılara ulaşmak mümkün gibi görünüyor.

Güven endeksi yatırımcıların fikir oluşturması açısından oldukça önem arz ediyor. Güven endeksinin yükselmesi yatırımların da zamanla artacağı anlamına geliyor. Eğer bu gerçekleşirse istihdamda ve üretimde de artış yaşanacaktır. Ekonomik verilerin birkaç ay geriden geliyor olması da mevcut tabloyu çizmekten uzak duruyor. Ancak yine de ileriye dönük çıkarımda bulunmak için faydalı bir veri olarak kullanılıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.