Emekli Maaşı Çalıştıkça Neden Düşer

Emekli Maaşı Çalıştıkça Neden Düşer

Çalıştıkça emekli maaşı düştüğü için EYT’liler çalışamıyor da emekli de olamıyor. Peki, maaş neden düşüyor?

Yasa Değişikliği Zarara Oldu

2000 ve 2008 yıllarında yürürlüğe giren iki yasadan ötürü emekli maaşları farklılık gösteriyor. Emekli maaşının hesaplanması her yasa değişikliğinde değiştirilmiş ve maaşlar düşürülmüştür. Bu yüzden de erken emekli olan ve daha az primi olan daha çok emekli maaşı alıyor. geç emekli olan ve daha çok çalışan ise daha az emekli maaşı alıyor. 

Örneğin 2000 öncesinde emekli olan 25 yıl prim ödeyerek yüzde 76,7 oranında emekli aylığı alıyordu. 2000-2008 arasında emekli olanlar 25 yıl prim ödeyerek yüzde 65 oranında emekli aylığı alıyor. 2008 sonrası emekli olanlar ise 25 yıl prim ödeyerek yüzde 50 oranında aylık alıyor. İşte bu rakamlar gösteriyor ki ne kadar erken emekli olunursa o kadar fazla aylık alınıyor. Bu yüzden EYT’liler bir an önce emekli olmak istiyor. Çünkü bekledikçe alacakları emekli maaşları azalıyor.

Devlet de Kaybediyor

Yeni sistemin bir diğer dezavantajı ise prim ödeme gün sayısı arttıkça ödenen emekli aylığının da azalmasıdır. Bu yüzden prim ödemek istemiyorlar ve kayıt dışı çalışmaya yöneliyorlar. İşte bu da devlete kaybettirmektedir. Yeni sistemin az çalışanı ödüllendirmesi, çok çalışanı cezalandırması nedeniyle hem çalışanlar hem de devlet kaybetmektedir. Bu sorun bir an önce çözülmelidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.