Okul Öncesi Eğitime Daha Fazla Bütçe Ayrılmalıdır

Okul Öncesi Eğitime Daha Fazla Bütçe Ayrılmalıdır

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sendika olarak hazırladıkları Eğitime Bakış 2019: İzleme ve Değerlendirme Raporunu açıklandı.

Okul Öncesi Eğitim Arttırılmalıdır

Eğitim Bir Sen sendikası eğitimi yakından izleyerek değerlendirmelerde bulunduklarını açıkladı. Okullaşma oranı artsa da halen OECD ülkeleri arasında gerilerde bulunuyor. Özellikle okul öncesi eğitimde oranın arttırılması için bütçe ayrılması ve çalışmalar yapılması gerekiyor. Sosyo ekonomik olarak durumu yetersiz olan ailelere destek sağlanmalı ve okul öncesi eğitim tamamen ücretsiz sunulmalıdır.

Lise zorunlu olmasına rağmen orta öğretimde okullaşmaya yüzde 12’lik bir kesim bulunuyor. Cinsiyete göre okullaşma oranları da farklılaştı. Dezavantajlı olan yerlerde eğitimi destekleme projeleri geliştirilmelidir. 

Mesleki ve teknik eğitim mezunlarının istihdamını sağlamak için istihdam olanakları sunulmalıdır. 

Kadın öğretmen sayısının erkek öğretmen sayısından fazla olmasına rağmen, kadın yönetici sayısı oldukça az. Kadın öğretmenler yönetici olmak konusunda teşvik edilmelidir. 

Öğretmene Kıdeme Göre Maaş

OECD ülkelerinde öğretmen maaşları tecrübe ile birlikte artmaktadır. Ancak ülkemizde yeni başlayan öğretmen ile emekliliği gelen öğretmen maaşı aynıdır ve OECD ülkelerine göre düşüktür. Maaşları düşük olduğu için nitelikli adaylar öğretmenlik bölümlerini tercih etmemektedir. Daha iyi adayların öğretmen olmasını sağlamak için öğretmenlerin mali hakları iyileştirilmelidir. Öğretmen maaşları kıdeme göre arttırılmalıdır.

Göreve yeni başlayan öğretmenlerin mesleğin ilk yıllarında tecrübeli öğretmenlerin fazla olduğu yerlere atanarak tecrübe kazanması gerekmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.