Emekli Maaşında Kesinti İddialarına SGK Yanıt Verdi

Emekli Maaşında Kesinti İddialarına SGK Yanıt Verdi

Emekli maaşlarında yapılan sağlık kesintisinin artacağı iddiaları için SGK açıklama yaparak yalanladı.

Sağlık Kesintileri Artacak Mı?

Basın yayın organlarında SGK tarafından yapılan sağlık kesintilerinin arttırılacağı iddiaları için SGK açıklama yaptı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun böyle bir çalışmasının olmadığı, diğer bir kurumun da SGK’dan böyle bir talepte bulunmadığı açıklandı.

Emekliler sağlık hizmetlerinden yararlanmaları halinde eczane ya da hastaneye elden bir ücret ödememektedir. Söz konusu masraflar emekli maaşlarından otomatik olarak kesilir. Yeni yılın gelmesiyle birlikte artan muayene ücretleri ve ilaçlara yapılan yüzde 12’lik zamdan ötürü emekli maaşlarından yapılan sağlık kesintileri kendiliğinden artacaktır. SGK tarafından bir artış yapılmasına yönelik olarak yapılan özel bir çalışma ise mevcut değildir. 

İkramiyeler Ödenmeye Devam Edecek Mi?

Haberlerde yer alan bir diğer detay ise emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin kesileceği iddiasıdır. Emeklilere senede 2 kez, sadece dini bayramlarda biner lira ikramiye ödenmektedir. Bu ödemeler henüz bir yıldır yapılıyor. Kesilmesi yönünde şu ana kadar yetkili bir ağızdan ya da bir kurumdan haber gelmemiştir. Dolayısıyla bu iddialar da gerçek dışıdır.

Söz konusu iddiaların hayata geçmesi için bir yasa teklifi sunulmalıdır. TBMM’ye teklif sunulması halinde ise zaten kamuoyunun haberi olacaktır. Yasal düzenleme olmadan bu iddiaların hayata geçirilmesi mümkün değildir. Bu konuda yaşanan gelişmeleri sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.