Emekli Olmayan Gaziler İçin Sevindiren Haber

Emekli Olmayan Gaziler İçin Sevindiren Haber

Emekli maaşı bağlanan ancak maaş alamayan malul gaziler için TBMM’ye yasa teklifi sunuldu.

Gazilerimizin Mağduriyeti Giderilecek

Daha önce yapılan değişiklikle terör gazilerinin erken emekli olma hakkı ellerinden alınmıştı ve emekli aylıkları da kesilmişti. Bu kişiler engellilere sağlanan 3600 gün prim ve 15 yıl sigortalılık süresini doldurarak emekli olabiliyordu. İşte bu düzenleme iptal edildi. 2013-2016 yıllar arasında emekli maaşı almaya başlayanların maaşları da kesildi. Gazilere sadece gazilik maaşı ödeniyor. Bu maaşla geçinemeyen gaziler de yeniden çalışmak zorunda kalıyor.

Emekli Aylığı Bağlanabilecek

Ülkemiz için savaşan ve sağlığını yitiren gaziler için sevindiren bir kanun teklifi verildi. Malul olduğu için emekli aylığı bağlanan ancak halen çalışmaya devam eden gazilerin maaşları kesiliyordu. İşte bu durum mağdur olmalarına neden oluyordu.

TBMM’ye Ak Parti tarafından sunulan teklif torba yasaya eklendi. Bu teklife göre gazi aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenler 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin gün prim şartını sağlayarak emekli olabilecektir.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, iktidara yaptıkları baskının sonuç verdiğini ifade etti. Muhalefet 17 yıl teklif etti ancak kabul edilmedi. Yasa görüşmeleri sırasında bu teklifin kabul edilmesi için baskılar yapılmaya devam edecek. Böylece gaziler sadece gazi aylığına mahkum edilmeyecek, gerekli şartları sağlayarak emekli aylığı alabileceklerdir. Umarız ki şartlar da kolaylaştırılır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.