Türkiye’de ki Yüksek Öğretimin Röntgeni Çekildi

Türkiye’de ki Yüksek Öğretimin Röntgeni Çekildi

YÖK tarafından her 3 ayda bir çıkarılan ‘’Yüksek Öğretim’’ dergisinde yayınlanan verilere göre yükseköğretim sisteminde ki öğrenci sayısının 8 milyon 76 bin kişiye ulaştığı açıklandı.

Ülkemizin sahip olduğu genç ve potansiyelli nüfus her alanda kendini gösteriyor. Son 15 yılda ülkemizin hemen hemen her şehrine açılan devlet üniversiteleri ve kalitesini sürekli yukarı taşıyan vakıf ve özel üniversitelerle birlikte ülkemizde yükseköğretimin hem kalitesi hem de sayısal anlamda niteliğinin arttığı açıklanan istatistiki rakamlarla ortaya çıktı.

YÖK tarafından her 3 ayda bir çıkarılan ‘’Yüksek Öğretim’’ dergisinde Türkiye’de ki yükseköğretimin röntgeni ortaya kondu. Ülkemizde ki toplam 8 milyon 76 bin 615 kişiye ulaştı. Bu rakam dünya genelinde pek çok ülkenin nüfusunu bile geçmiş görünüyor. 

Türkiye’de 207 Yükseköğretim Kurumu Bulunuyor

YÖK’ün çıkardığı dergide göze batan diğer bir önemli veri ise ülkemizde ki toplam yükseköğretim kurumu sayısı oluyor. Ülkemizde 202’si üniversite, 5 tanesi vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere toplam 207 yükseköğretim kurumu bulunuyor. Ülkemizde ki üniversitelerin 129’u devlet, 73 tanesini ise vakıf üniversiteleri oluşturuyor.

Üniversitelerde görev yapan öğretim elemanı sayısı 170 bin 561 sayısına yükselirken bu öğretim elemanlarının 144 bin 809’u devlet, 25 bin 752’si ise vakıf üniversitelerinde görev yapıyor. Türkiye hem öğrenci hem de akademisyen sayısı baz alındığında Avrupa’nın ilk sırasında yer alıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.